Poznajemy Pałuki


    Z historią Margonina wiąże się postać Józefa Wybickiego, twórcy hymnu polskiego, który przebywając u Skórzewskich zakochał się w Kunegundzie Drwęskiej, pannie spokrewnionej z właścicielką dóbr. 17 X 1773 r. proboszcz żniński Stanisław Rayski w pałacowej kaplicy w Margonińskiej Wsi udzielił młodej parze ślubu. Obecnie znajduje się tu izba poświęcona pamięci twórcy hymnu narodowego. Zabytkowy, w ostatnich latach odrestaurowany pałac, stoi w parku otoczony licznymi pomnikami przyrody.
    Atrakcji miejscowości dodaje ponadto rozpościerająca się przy szosie z Margonina do Gołańczy (przez Margońską Wieś), licząca 1,5 km długości aleja lipowa sadzona przez Skórzewskiego około 1765 r., z drzewami o obwodzie do 620 cm.  
    3 km od Margonina koło osady Ofelia w pobliżu szosy z Wągrowca, w polu znajduje się jeden z bardziej znanych pomników przyrody - głaz narzutowy zwany Zaklętą Karczmą. Ma on 2,5 m wysokości i 13 m obwodu. Jedna z legend wiąże głaz z wyprawą św. Wojciecha, podczas której zbójcy mieli wtoczyć kamień na drogę w celu jej zatarasowania. Jeden z rycerzy orszaku, o imieniu Ofelia, odznaczający się wielką siłą, odrzucił go wówczas w obecne miejsce. Aby obejrzeć głaz z bliska, należy przejść przez oddzielające go od szosy pole.  
    Nad Jeziorem Margońskim, po zachodniej stronie miasta, znajduje się ośrodek wypoczynkowy (kąpielisko, hotel, domki kempingowe).

Adam Kusz
Pałuki nr 105 (7/1994)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry