W piątek (20 stycznia) po raz kolejny protestowali mieszkańcy i władze miasta - domagają się budowy obwodnicy. Sprzeciwiali się także planom budowy przez GDDKiA dwóch rond w centrum miasta.

O uciążliwościach w ruchu na drogach krajowych nr 15, 25 i 62 przebiegających przez Strzelno, spowodowanych brakiem obwodnicy miasta, podczas spotkania mówili m.in. Stanisław Jarosz ze Strzelna i Sławomir Śródecki z Mogilna, który z racji wykonywanej pracy często przejeżdża przez Strzelno fot. Magdalena Lachowicz
O uciążliwościach w ruchu na drogach krajowych nr 15, 25 i 62 przebiegających przez Strzelno, spowodowanych brakiem obwodnicy miasta, podczas spotkania mówili m.in. Stanisław Jarosz ze Strzelna i Sławomir Śródecki z Mogilna, który z racji wykonywanej pracy często przejeżdża przez Strzelno fot. Magdalena Lachowicz

     KOLEJNA BLOKADA W LUTYM
     Była to już trzecia z rzędu blokada ulic w mieście. Miesiąc temu organizatorzy z Andrzejem Pruczkowskim na czele zapowiadali, że takie blokady będą organizowane raz w miesiącu, aż do skutku. Grzegorz Kulczycki mówi, że mieszkańcy są tak zdeterminowani, że jak tylko się ociepli, to planują organizowanie protestów co dwa tygodnie. - Będziemy blokowali ulice do skutku, będzie to bardziej uciążliwe dla kierowców, ale w końcu Warszawa musi nas usłyszeć, musi nas wysłuchać. Obwodnica jest naszym priorytetem. Nie chcemy żadnych rond, bo jak one powstaną to o obwodnicy będziemy musieli zapomnieć - mówił Grzegorz Kulczycki. Andrzej Pruczkowski dodał, że protesty będą organizowane do czasu, aż otrzymają na piśmie, że obwodnica niebawem powstanie. Piątkowa blokada była bardziej uciążliwa dla kierowców, gdyż samochody były przepuszczane przez blokujących w większych odstępach czasu niż podczas grudniowej blokady. W związku z tym tworzyły się ogromne korki, a zniecierpliwieni kierowcy trąbili na protestujących.
     TŁOK, HAŁAS, DRGANIA, SPALINY
     Tymczasem we wtorek 17 stycznia w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Strzelnie odbyło się spotkanie z udziałem mieszkańców i urzędników. Tematem spotkania był brak obwodnicy Strzelna i co w tym kierunku do tej pory zostało zrobione. Był to program prowadzony na żywo ze Strzelna przez Radio PiK.
     O tym, jak wygląda codzienne życie w zatłoczonym przez samochody Strzelnie, mówił m.in. mieszkaniec miasta Stanisław Jarosz: - Jako emerytowany pracownik rejonu dróg, a pracowałem 40 lat w drogownictwie, chodziłem na pomiary natężenia ruchu i wiem, kiedy tutaj się odbywa największy ruch. To poniedziałki i piątki. Wtedy są największe utrudnienia, z ulicy podporządkowanej nie można włączyć się do ruchu na drogę krajową. Największe niebezpieczeństwo czyha na dzieci idące do lub ze szkoły. Problemy mają też starsze osoby. - Na ul. św. Ducha, która jest w ciasnej zabudowie, jest tam jeden kierunek ruchu, jedzie tir za tirem, jest ogromny hałas i do tego duże wydzieliny spalin, które utrudniają życie mieszkańcom. Dodatkowo na skrzyżowaniu przy sklepie „Mila” często dochodzi do wypadków i potrąceń pieszych na pasach. Ja mieszkam sto metrów od krajowej „15” i całą noc, cały dzień słyszę ogromny hałas - mówił radny Ryszard Chudziński.
     NA RONDA SIĘ NIE ZGODZĄ
     Burmistrz Ewaryst Matczak tłumaczył, że obwodnica Strzelna jest ujęta w Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zielonego światła dla budowy obwodnicy jednak nie widać. Są natomiast plany budowy dwóch rond w mieście, jednego na skrzyżowaniu z ul. Michelsona, drugiego na skrzyżowaniu z ul. św. Ducha. Na takie rozwiązanie nie godzi się samorząd Strzelna. Burmistrz poinformował, że 11 stycznia był na spotkaniu w Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie.
     Wybudowanie dwóch rond w centrum miasta, które i tak jest zakorkowane, zdaniem Leszka Kawczyńskiego, pełnomocnika Komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Strzelnie, spowoduje jeszcze większy chaos. - Wybudowanie dwóch rond w centrum miasta, znając tempo prac drogowców, będzie trwało dwa lata. Wtedy Strzelno będzie kompletnie zakorkowane. PiS rządzi dopiero od roku, nie odkryję Ameryki, jeśli powiem, że obwodnica Strzelna to jest zaniedbanie wielu lat. Sprawy obwodnicy Strzelna nie odpuścimy i myślę, że jeśli spotkamy się za trzy lata, to będziemy mogli powiedzieć, że sprawa budowy obwodnicy będzie konkretna i posunięta dalej - powiedział Leszek Kawczyński.
     ISKIERKA
     Burmistrz przyznał, że po wizycie w Warszawie 11 stycznia jakaś mała iskierka nadziei zaświtała w jego sercu. Czy to się sprawdzi, burmistrz nie wie. - My zaproponowaliśmy, że skoro nie ma środków chociażby na dokumentację, to po co robić te dwa ronda w mieście, a te pieniądze zamiast na ronda lepiej przeznaczyć na dokumentację obwodnicy Strzelna. Nam powiedziano, że są dwa źródła finansowania budowy obwodnic. Jedno to są sprawy inwestycyjne i są też środki na poprawę bezpieczeństwa na drogach krajowych. Właśnie w ramach poprawy tego bezpieczeństwa można by te środki pozyskać na budowę obwodnicy Strzelna. Pan pełnomocnik ministra mówił, że w krajowych zadaniach jest przebudowa DK 15, która przebiega właśnie przez Strzelno. Chodzi o modernizację łącznie z obwodnicami. Jest nadzieja, że może chociaż jeden fragment obwodnicy Strzelna mógłby być zrealizowany w najbliższym czasie. Nie powiem, że to będą 3-4 lata, ale szansa jest może nie na całą obwodnicę, tylko ten jeden fragment od strony Mogilna - powiedział burmistrz Matczak.
     Tymczasem Irena Mohylowska pozbawiła uczestników spotkania złudzeń. Odczytała bowiem zawiadomienie GDDKiA o wyborze najkorzystniejszej oferty na wykonanie dokumentacji projektowej oraz zobowiązanie do prowadzenia nadzoru autorskiego dla zadania Rozbudowa układu skrzyżowań DK 15 i DK 25 w Strzelnie w ramach poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Ten dokument został opracowany już w sierpniu 2016 roku. - To już jest, budowa rond jest zaawansowana i teraz jak można się z tego wycofać, kiedy wybrany jest już wykonawca rond za kwotę 282.162 zł? - pytała radna Mohylowska.
     BĘDĄ RONDA
     Spytaliśmy rzecznika prasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, jakie zapadły decyzje po spotkaniu samorządowców ze Strzelna z podsekretarzem stanu Jerzym Szmitem w sprawie obwodnicy Strzelna. Odpowiedź otrzymaliśmy w poniedziałek 16 stycznia. Rzecznik ministra Szymon Huptyś odpowiedział, że budowa obwodnicy Strzelna nie została ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Z tego powodu nie jest możliwe wskazanie terminu jej realizacji. Dalej czytamy, że Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do roku 2025 określa limit finansowy dla nowych, ujętych w nim zadań inwestycyjnych, na poziomie 107 mld zł. Zgodnie z kosztorysami, wydatki na wybudowanie ich wszystkich sięgają prawie 200 mld zł. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, dostrzegając potrzebę weryfikacji programu, powołało zespoły robocze wraz z Komitetem Sterującym, w celu dokonania przeglądu możliwych do wprowadzenia rozwiązań i ewentualnych zmian. Trwają analizy możliwości wdrożenia wypracowanych pomysłów i rozwiązań zidentyfikowanych obszarów problemowych. Poszukiwane są również rozwiązania mające na celu realizację zadań już ujętych w programie. MIB zdaje sobie sprawę z wagi tematu, jakim jest poprawa stanu dróg krajowych w okolicy Strzelna. Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do roku 2025 w ramach likwidacji miejsc niebezpiecznych (LMN) ujmuje dwie inwestycje w Strzelnie. Pierwsza z nich to przebudowa skrzyżowania DK 15 i DK 25 z DK 62. Druga to przebudowa skrzyżowania ulic Świętego Ducha, Kolejowej i Powstania Wielkopolskiego - czytamy w odpowiedzi rzecznika ministra.
     Budowa pierwszego ronda jest już ukończona, natomiast budowa drugiego ronda powinna zakończyć się w tym roku. Obecnie trwa przygotowanie dokumentacji. MIB jest otwarte na współpracę z samorządem w kwestii realizacji tej inwestycji, zwraca jednak uwagę na ograniczenia finansowe - odpowiedział rzecznik Huptyś.
     Burmistrz Matczak w rozmowie z naszym reporterem powtórzył, że nie będzie zgody Strzelna na budowę rond w mieście. - Nie można rond pobudować bez uzgodnień. Tam jest mało miejsca i konieczne jest wykupienie terenów, budynków, na co my się nie zgodzimy. Oni mogą na podstawie ustawy przymusowo wywłaszczyć. W takim przypadku będziemy to skarżyć, bo na takie rozwiązania się nie zgadzamy - powiedział burmistrz.
     Na uwagę zasługuje fakt, że oficjalny wniosek z apelem o budowę obwodnicy samorządowcy Strzelna złożyli u wojewody kujawsko-pomorskiego, skąd trafi do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w Warszawie.
     Więcej zdjęć w naszej internetowej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Magdalena Lachowicz
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1302 (4/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry