Na początku kwietnia starosta Zbigniew Jaszczuk powinien otrzymać ustną informację z Ministerstwa Infrastruktury w sprawie dofinansowania przebudowy mostu w Lubostroniu. Most jest w coraz gorszym stanie i pojawiają się obawy, że któregoś dnia może się zawalić.

Czytelnik obawia się, że most długo nie wytrzyma fot. Tomasz Pisula
Czytelnik obawia się, że most długo nie wytrzyma fot. Tomasz Pisula

     Na pogarszający się stan mostu w Lubostroniu zwrócił uwagę nasz czytelnik Tomasz Pisula. Zabrał ze sobą aparat fotograficzny i wykonał dokumentację fotograficzną.
     - 14 marca zdjęcia z opisem otrzymał Urząd Miejski w Łabiszynie. W odpowiedzi otrzymałem informację, że odpowiedzialne za most jest Starostwo Powiatowe w Żninie i Zarząd Dróg Powiatowych, więc identyczne informacje ze zdjęciami wysłałem do tych instytucji z prośbą o reakcję. Niestety, cisza do dnia dzisiejszego. Taką informację dostał też inspektorat nadzoru budowlanego w Żninie, gdzie po braku odpowiedzi zadzwoniłem i rozmawiałem z panem Jezierskim. Ku mojemu zdziwieniu na brak reakcji usłyszałem, że muszą powołać komisję lub coś podobnego w celu ustalenia faktów. Pozostała część rozmowy to jedna wielka fikcja odpowiedzialności tej instytucji - wyjaśnia Tomasz Pisula, który zwrócił się do nas z prośbą o reakcję, zanim - jak mówi - stanie się tragedia. Nasz rozmówca zwraca również uwagę, że most jest dopuszczony do ruchu kołowego z ograniczeniem do 5 ton, a samochody ciężarowe też się na nim pojawiają.
     Starosta Zbigniew Jaszczuk wyjaśnia, że rzeczoznawca już dokonał oceny mostu i na podstawie jego opinii zwężono na moście ruch pojazdów do jednego pasa oraz ograniczono maksymalny ciężar pojazdów do 5 ton. Starosta przyznaje, że most jest w słabym stanie, ale wedle rzeczoznawcy do 2018 roku powinien przetrzymać. Zbigniew Jaszczuk zwraca uwagę, że nikt go nie informował, że przez most przejeżdżają samochody ciężarowe. przyznaje jednak, że do takich sytuacji może dochodzić, bo nieraz widział do czego zdolni są nieodpowiedzialni kierowcy samochodów ciężarowych. W opinii starosty, jeśli kierowcy będą jeździć zgodnie ze znakiem, to nic się nie stanie. - A za nieodpowiedzialnych kierowców nie możemy odpowiadać - podkreśla Zbigniew Jaszczuk.
     Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Żninie Łukasz Jezierski wyjaśnia, że pracownicy inspektoratu przeprowadzili kontrolę obiektu.
     - Od zarządcy otrzymaliśmy dokumenty rocznych i pięcioletnich przeglądów. Z tych przeglądów cyklicznych wynikało, że obniżono dopuszczalną masę całkowitą, z którą mogą przejeżdżać pojazdy. Obiekt nadaje się do przebudowy. Wiem, że Zarząd Dróg Powiatowych złożył aplikację o środki zewnętrzne. Co do obaw pana Pisuli, to owszem most jest dość mocno zdegradowany, niemniej nie zagraża bezpieczeństwu - mówi Łukasz Jezierski.
     Starosta mówi, że w pierwszych dniach kwietnia powinien mieć już wstępną informację z Ministerstwa Infrastruktury dotyczącą kwoty dofinansowania przebudowy mostu w Lubostroniu. Inwestycja ma kosztować 5.800.000 zł. Maksymalnie z ministerstwa można pozyskać 50% kosztów zadania. - Wniosków jest bardzo dużo. Mam wieści, że nasz wniosek merytorycznie jest bardzo dobry. Most jest w złym stanie, dlatego jest wysoko w rankingu wniosków w ministerstwie - mówi starosta.
     Jeśli powiat otrzyma dofinansowanie, to w tym roku most będzie przebudowany. Inwestycja od czasu przekazania placu budowy potencjalnemu wykonawcy ma potrwać minimum 6 miesięcy.

Arkadiusz Majszak
Pałuki nr 1312 (14/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry