Sołtys Gogółkowa Maria Warda bezskutecznie apeluje o budowę chodnika w Gogółkowie. Jego brak stanowi zagrożenie dla pieszych, w tym wielu dzieci udających się na przystanek autobusowy. Pomimo że celowość budowy chodnika widzi również policja, jak dotąd władze gminy i powiatu nie odpowiedziały pozytywnie na postulaty pani sołtys.

Sołtys Maria Warda demonstruje, którędy prawidłowo powinni iść piesi zmierzający do centrum wsi. Widoczność czy jedzie samochód, czy nie, ogranicza bardzo ostry zakręt. fot. Arkadiusz Majszak
Sołtys Maria Warda demonstruje, którędy prawidłowo powinni iść piesi zmierzający do centrum wsi. Widoczność czy jedzie samochód, czy nie, ogranicza bardzo ostry zakręt. fot. Arkadiusz Majszak

     Przez Gogółkowo przebiega droga powiatowa. Mijając centrum wsi, jadąc w kierunku Biskupina kierowcy mają przed sobą bardzo ostry zakręt w prawo. Kierowca nie wie wówczas, czy tuż za zakrętem nie będzie szedł poboczem pieszy. Z kolei pieszy idący od strony Biskupina, wedle Kodeksu drogowego lewym poboczem jezdni, nie ma odpowiedniej widoczności, czy zza zakrętu nie wyjedzie nagle samochód.
     PIESZY NIE MA GDZIE SIĘ SCHRONIĆ
     Sołtys Gogółkowa Maria Warda zwraca uwagę, że problemowi bliżej się przyjrzała z chwilą, kiedy została sołtysem. Zaczęła częściej chodzić po wsi, chociażby zbierając podatki od mieszkańców i dostrzegła czyhające niebezpieczeństwo, szczególnie dla dzieci, które zmierzają na przystanek autobusowy.
     - Olśniło mnie, że tam jest bardzo niebezpiecznie. Było to podyktowane wcześniejszą analizą tego odcinka. Tam zdarzył się już nawet śmiertelny wypadek. Dochodziło również do kolizji - mówi Maria Warda. I dodaje, że droga przez Gogółkowo jest bardzo często uczęszczana. Przez Gogółkowo przejeżdżają turyści zmierzający do Biskupina od strony Gniezna i Bydgoszczy, zjeżdżający z drogi krajowej nr 5. Ruch pojazdów w niedalekiej przyszłości się jeszcze zwiększy w związku z budową drogi ekspresowej S5.
     W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Maria Warda postanowiła apelować o budowę chodnika.
     - Za zakrętem w stronę Biskupina pobudowano dużo domów. My to nazywamy nowym osiedlem. Pojawiło się dużo dzieci, które chodzą z tej części wsi na autobus. Prawidłowo piesi idący w stronę centrum wsi powinni iść lewym poboczem jezdni. Z tejże strony jest wysoki betonowy mur podsypany górką. Droga wchodzi w ostry łuk, niemal 90 stopni. Idący prawidłowo lewą stroną pieszy nie jest widoczny dla kierowców jadących od strony centrum wioski. Kierowca przed łukiem nie widzi, czy za zakrętem nie napotka pieszego. Jak się wyłoni kierowca zza zakrętu, to pieszy nie ma gdzie się schronić. Żeby był całkowicie bezpieczny, to musiałby iść rowem, bliżej drzew. Zazwyczaj wszyscy chodzą nieprawidłowo, idą pasem od strony Biskupina, czyli prawą stroną jezdni, bo jest bezpieczniej, ale w tej sytuacji narażają się na mandaty - relacjonuje Maria Warda.
     POLICJA: BUDOWA CHODNIKA ZAPOBIEGNIE TRAGEDII
     Sołtys tłumaczy, że we wsi trzeba by dobudować 200 metrów chodnika, po prawej stronie jezdni, patrząc od strony Biskupina, a problemu nie będzie. Sprawę budowy chodnika zgłaszała wielokrotnie na sesjach Rady Gminy w Gąsawie, a także podczas sesji Rady Powiatu w Żninie. Pisała również w tej sprawie m.in. do Zarządu Dróg Powiatowych w Żninie i żnińskiej policji.
     5 kwietnia 2016 roku sołtys otrzymała odpowiedź z Komendy Powiatowej Policji w Żninie, która równocześnie była adresowana do Zarządu Dróg Powiatowych. Żnińska policja mając na uwadze własne spostrzeżenia i liczne sygnały od mieszkańców Gogółkowa wnosiła do ZDP o podjęcie działań zmierzających do wybudowania dalszej części chodnika (do końca zabudowań) w ciągu drogi powiatowej w Gogółkowie. Według policji, istniejąca część chodnika kończy się na wysokości budynku pałacowego. W dalszej części droga przebiega pod ostrym łukiem, gdzie dodatkowo występuje ograniczenie widoczności spowodowane istniejącym betonowym płotem. Mieszkańcy tych posesji, w tym dzieci, zmuszeni są do korzystania z jezdni, nieutwardzonego pobocza.
     Zgodnie z obowiązującymi przepisami pieszy obowiązany jest iść lewą stroną drogi, co oznacza, że mieszkańcy wyżej wymienionego odcinka chcąc iść do centrum wsi winni przechodzić na drugą stronę drogi (niebezpieczny łuk), a po dojściu do chodnika ponownie przejść na drugą stronę drogi i dalej już korzystać z chodnika. Zachowanie pieszych zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi powoduje olbrzymie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza bezpieczeństwa pieszych. (...) Niezwłoczne podjęcie w/w działań z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zapobiegnie tragedii z udziałem pieszych - czytamy w piśmie policji.
     13 października 2016 roku w odpowiedzi na swoje pismo otrzymała informację z Zarządu Dróg Powiatowych, że w 2017 roku w ciągu drogi Bożejewice - Gąsawa nie planuje się wykonać chodnika, w związku z innymi, dużymi i kosztownymi inwestycjami, które zarządca drogi będzie realizował i które są zadaniami priorytetowymi.
     - Budowa nowego chodnika wymaga w pierwszej kolejności sporządzenia dokumentacji technicznej co pozwoli dokładnie oszacować koszt danej inwestycji, a następnie zabezpieczyć środki finansowe na jej realizację. Jednocześnie informuję, iż w roku 2017 na terenie gminy Gąsawa, pod warunkiem złożenia deklaracji 50% dofinansowania, mogą być realizowane jedynie inwestycje, na które zarządca dróg posiada już kompletne dokumentacje techniczne, sporządzone również przy finansowym wsparciu ze strony Urzędu Gminy Gąsawa w roku 2016. W związku z powyższym brak środków finansowych na budowę chodnika w miejscowości Gogółkowo - poinformował Marię Wardę zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Żninie Adrian Kubicki.
     - 200 metrów chodnika, ile by to kosztowało? 20.000 zł. Ja się dziwię, że Zarząd Dróg Powiatowych jako właściciel sam nie widzi problemu. Składałam już kilka pism w tej sprawie, apelowałam również do gąsawskich radnych powiatowych - zaznacza Maria Warda.
     ZOBACZĄ, CO TO KOSZTY
     Pani sołtys mówi, że spotkała się z zarzutami, że apelując o budowę chodnika w Gogółkowie chce sobie zyskać popularność. I zaprzecza, by ta sprawa przysporzyła jej popularności.
     - Raczej wystawiam się na krytykę i niechęć. Jestem znaną osobą i nie potrzebuję w ten sposób budować popularności. Chodzi mi przede wszystkim o bezpieczeństwo mieszkańców - mówi Maria Warda. I dodaje: - To jest chyba jedyna sytuacja na drodze powiatowej, gdzie pieszy dla własnego bezpieczeństwa nie może się poruszać prawidłowo. A jak się coś stanie, to winny będzie pieszy. Powiedziałam staroście poważnie, że jeżeli zdarzy się tutaj kolejne nieszczęście, to ja poinformuję firmy ubezpieczeniowe. I dopiero wtedy właściciele drogi zobaczą, co to są koszty.
     POZAMIATANE
     Starosta Zbigniew Jaszczuk wyjaśnia, że jeśli gmina Gąsawa wyjdzie z inicjatywą budowy chodnika w Gogółkowie, to powiat będzie rozpatrywać tę sprawę. Póki co taka inicjatywa nie została przez gminę zgłoszona, więc powiat się tym tematem nie zajmuje.
     Wójt Błażej Łabędzki powiedział, że brakująca część chodnika do końca zabudowach w kierunku Biskupina powstanie prawdopodobnie w przyszłym roku.
     - W tym roku jest już pozamiatane w sensie budżetowym - dodał wójt.

Arkadiusz Majszak
Pałuki nr 1315 (17/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry