Między Szubinem a Żninem widać wyraźnie postęp prac przy budowie drogi ekspresowej S5. Na północ od Szubina postępu nie ma. Na razie nie wiadomo nawet, kiedy wojewoda wyda zezwolenie na realizację inwestycji.

Na odcinku szóstym w Kowalewie trwają prace związane z usunięciem humusu i przygotowaniem terenu oraz dróg dojazdowych pod przyszłą ekspresówkę fot. Remigiusz Konieczka
Na odcinku szóstym w Kowalewie trwają prace związane z usunięciem humusu i przygotowaniem terenu oraz dróg dojazdowych pod przyszłą ekspresówkę fot. Remigiusz Konieczka

     Przejeżdżając drogą krajową nr 5, nie da się nie zauważyć koparek, ciężarówek, zmian w krajobrazie. Wokół krajowej piątki pojawiły się wykopy, doły i góry piasku.
     Na odcinku Szubin - Jaroszewo prowadzone są prace związane z usunięciem tzw. humusu pod przyszłe drogi dojazdowe i na trasie głównej, wycinane są drzewa i krzewy, karczowane są pozostałe po wcześniejszej wycince pnie, prowadzone są roboty ziemne przy rowach melioracyjnych i prace geodezyjne. Przy robotach budowlanych obecny jest nadzór przyrodniczy, nadzór saperski, nadzór archeologiczny. Na odcinku Jaroszewo - granica województwa trwa również usuwanie humusu, karczowanie karpin, wycinka drzew i krzewów. Prowadzone są prace elektroenergetyczne i telemetryczne. Na placu budowy nadzór środowiskowy i archeologiczny prowadził obserwacje terenowe.
     Postępu robót nie widać natomiast na odcinku Białe Błota - Szubin. Realizacja inwestycji nie wyszła jeszcze z biur poszczególnych instytucji. Na początku czerwca wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wydał obwieszczenie o przystąpieniu do przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w sprawie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej Projekt i budowa drogi ekspresowej S5. Temat trafił ponownie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
     Jak się dowiedzieliśmy w RDOŚ, zmianie uległy linie rozgraniczające inwestycje i to było powodem do przeprowadzenia przez RDOŚ ponownej oceny oddziaływania na środowisko. Ponadto wojewoda zarządzi konsultacje społeczne. Powiadomił, że dokumentacja dostępna jest do wglądu w Urzędzie Wojewódzkim, a uwagi i wnioski można składać od
     7 czerwca do 7 lipca. Po tym terminie wojewoda prześle do RDOŚ ewentualne uwagi, do których dyrektor RDOŚ odniesie się w postanowieniu.
     Kiedy postanowienie dotyczące oceny oddziaływania na środowisko trafi do wojewody, ten niezwłocznie wyda decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej. Na razie nie wiemy, kiedy to nastąpi.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1324 (26/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry