Gmina Żnin nie zapomniała o planach budowy ścieżki rowerowej na nasypie dawnego torowiska w kierunku Jaroszewa. Jest gotowy projekt 3.150 m takiej ścieżki ze stojakami na rowery, ławkami, oświetleniem. Wszystko ma kosztować prawie 807.000 zł, ale ratusz chce, by w przeważającej części sfinansować to ze wsparcia unijnego.

     Jeszcze w 2012 r. gmina Żnin przejęła od PKP nasyp kolejowy po rozebranym torowisku w kierunku Szubina. Ówczesny burmistrz Leszek Jakubowski snuł wizję budowy ścieżki rowerowej na tym nasypie ze Żnina do Sobiejuch. W pierwszym etapie miała powstać na odcinku do Jaroszewa. Z tych planów jednak nic do tej pory nie wyszło.
     Teraz jednak jest szansa, że przynajmniej w części tamte pomysły uda się zrealizować. Dawid Kolasa, rzecznik Urzędu Miejskiego w Żninie, którego zapytaliśmy o plany ratusza w tej sprawie, odpowiedział, że gmina Żnin planuje przeznaczyć teren nasypu kolejowego w kierunku Jaroszewa na budowę ścieżki rowerowej.
     - Posiadamy już projekt budowlany. Projekt będzie realizowany na odcinku drogi Żnin - Jaroszewo. Długość planowanej ścieżki rowerowej wynosi 3.150 m. Przewidziano również umieszczenie elementów małej architektury - ławek, koszy na śmieci, stojaka na rowery, lampy hybrydowej - przekazał rzecznik.
     Na realizację przedmiotowej inwestycji gmina Żnin złożyła wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 jako projekt Budowa systemu roweru gminnego i ścieżki rowerowej na odcinku Żnin - Jaroszewo. Celem głównym projektu zgodnie z Opisem Osi Priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest Zwiększone wykorzystanie transportu publicznego w miastach i ich obszarach funkcjonalnych.
     Całkowita wartość planowanej inwestycji ma wynieść 806.936,87 zł. Wnioskowany wkład Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 685.896,34 zł. Wkład z budżetu jednostek samorządu terytorialnego to 121.040,53 zł
     Planowany termin realizacji inwestycji założony został do końca 2018 r. Termin ten jest uzależniony od daty otrzymania wyników oceny wniosku.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1327 (29/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry