Ani zleceniodawcy, ani wykonawcy nie potrafią teraz podać konkretnego terminu zamknięcia ul. Dworcowej w Żninie na czas remontu mostu. ZDW jest w trakcie realizowania uzgodnień z operatorem energetycznym i zanim nie podpisze z Eneą umowy w tej sprawie, to na pewno most zamknięty nie zostanie. Czy będzie to w październiku i czy w ogóle w tym roku - tego też nie wiadomo. Jeśli chodzi o postępy robót na drodze od Juncewa do Żnina, to ZDW widzi poprawę, ale nadal niewystarczającą.

     Od wielu tygodni otrzymujemy sygnały zaniepokojenia mieszkańców miejscowości wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 251 między Damasławkiem a Żninem oraz użytkowników tej drogi, wynikające z braku postępów robót na tej drodze. Początkowo zapowiadano, że most przez Gąsawkę w ciągu ul. Dworcowej w Żninie, która jest odcinkiem DW 251, zostanie zamknięty w połowie czerwca. Później inwestorzy i wykonawcy rewidowali te plany: most miano zamykać w lipcu, później w sierpniu, następnie we wrześniu, a teraz Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy przyznaje po prostu, że termin zamknięcia mostu nie jest znany. - Trwają uzgodnienia ZDW z operatorem sieci energetycznej. Dopiero, gdy podpisana zostanie umowa, w terminie 2 tygodni po zgłoszeniu tego faktu wykonawcy most ma być zamknięty. Słyszałem w zeszłym tygodniu plotki, że most ma być zamknięty dopiero w przyszłym roku. Jednak jesteśmy po rozmowach inspektora nadzoru i kierownika budowy i mamy zapewnienie firmy "Eurovia", która jest wykonawcą zadania, że oni są w każdej chwili gotowi do wejścia z robotami na most. Jednak terminu nie jesteśmy teraz w stanie określić - powiedział Michał Sitarek, rzecznik ZDW w Bydgoszczy.
     26 września br na wskazany adres mailowy wysłaliśmy pytania do centrali firmy Eurovia Polska, która ma siedzibę w Krakowie. Chcieliśmy znać przyczyny braku postępu w pracach na drodze między Damasławkiem a Żninem. Do wczoraj nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zadane pytania.
     Michał Sitarek powiedział, że z rozmowy z kierownikiem budowy wynika, iż w ciągu najbliższych 3-4 tygodni mają być na rozkopanych wiosną wahadłach położone pierwsze warstwy asfaltu umożliwiające przełożenie ruchu na drugi pas drogi. Na nim będą wykonywane te same czynności, co na obecnym pasie: zerwany zostanie asfalt, zapewne wymieniany będzie grunt na bardziej nośny, bo to było robione na wcześniej rozkopanych odcinkach.
     - Wykonywane są również dalsze prace przy kanalizowaniu drogi. Poza tym w poniedziałek rozpoczęły się pierwsze roboty brukarskie, m.in. w miejscowości Słębowo. Wszystkie prace są realizowane zgodnie z projektem wykonawczym. Obserwujemy teraz, że założone roboty rzeczywiście postępują szybciej, niż w okresie wiosenno-letnim, jednak uważamy nadal, że tempo i dynamika tych prac powinny być jeszcze większe i potrzebne jest zaangażowanie jeszcze większej ilości ludzi i sprzętu. Tak, aby rodziło to nadzieję na dotrzymanie umownego terminu zakończenia wszystkich prac do połowy 2018 r. Wykonawca niezmiennie deklaruje nam, że zdąży z tym terminem - powiedział Michał Sitarek.
     Zapisy umowy umożliwiają inwestorowi nałożenie na wykonawcę kar za niezrealizowanie zadania w przyjętym terminie, do końca czerwca przyszłego roku.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1339 (41/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry