Nie będzie zamknięcia mostu na ul. Dworcowej w Żninie w zapowiadanym terminie 26 listopada. Zarząd Dróg Wojewódzkich wstrzymał to zamknięcie i nie pozwoli na nie dopóki "Eurovia" nie przedstawi inwestorowi harmonogramu robót na moście, mieszczących się w umownym terminie do 30 czerwca 2018 r.

     Firma Eurovia Polska miała w wymaganym przez zleceniodawcę terminie do 23 listopada dostarczyć  do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy harmonogram prac związanych z rozbiórką i modernizacją mostu na ul. Dworcowej w Żninie. Przypomnijmy, że most miał zostać zamknięty w nocy z 26 na 27 listopada i planowana w związku z tym była zmiana organizacji ruchu w Żninie na czas prowadzonych robót. Tydzień temu starosta żniński Zbigniew Jaszczuk wnioskował o to, aby wstrzymać się z rozbiórką mostu do 31 stycznia, tak, aby prace budowlane kilka tygodni później rozpocząć już w bardziej sprzyjających warunkach atmosferycznych. Chodzi tu zwłaszcza o niskie temperatury, które nie sprzyjają betonowaniu.
    
W środę 22 listopada odbyło się w Żninie spotkanie przedstawicieli Eurovii, ZDW, gminy Żnin i powiatu, na którym nie wypracowano konsensusu. Eurovia nie chciała wstrzymania rozbiórki, choć starosta próbował jeszcze ugrać opóźnienie rozbiórki mostu choćby do 10 stycznia. Proponował, aby rozbiórka zaczęła się po okresie świątecznym. Nie było jednak woli wstrzymania tej rozbiórki. ZDW ani burmistrz Żnina też tego nie chcieli. Most zatem miał zostać zamknięty w ogłoszonym terminie 26 listopada.
     W piątek (24 listopada) po 11.00 Michał Sitarek, rzecznik ZDW przekazał nam informację, że zarząd był zmuszony wstrzymać planowane zamknięcie mostu na ul. Dworcowej w Żninie, gdyż wymagany harmonogram wszystkich zaplanowanych działań, mieszczący się w terminie umownym całego zadania, jakim jest przebudowa drogi wojewódzkiej nr 251 między Żninem a Juncewem, nie został dostarczony.
     Oznacza to, że Eurovia nie ma w tym momencie umocowania prawnego, aby wieczorem 26 listopada ustawiać znaki na ulicach Żnina oraz na drogach wyznaczonych do objazdów, komunikujące o tymczasowej organizacji ruchu. Dopóki ZDW nie otrzyma harmonogramu robót, nie wyrazi zgody na zamknięcie mostu.
     W piątek, 24 listopada w godzinach popołudniowych ustawiano znaki drogowe w obrębie ulic, które zostały zaplanowane jako tymczasowe objazdy na czas trwania przebudowy mostu na obwodnicy Żnina. Oznakowanie to jednak jeszcze nie obowiązuje (znaki są przekreślone pomarańczowymi taśmami).

Karol Gapiński, 27 XI 2017

Z ostatniej chwili.
     W poniedziałek, 27 listopada Michał Sitarek poinformował, że Zarząd Dróg Wojewódzkich otrzymał od piątku wieczorem, kiedy to zainstalowano w Żninie znaki o tymczasowej organizacji ruchu, wiele sygnałów, iż są one w niewystarczający sposób przekreślone na czas, gdy przecież formalnie jeszcze nie obowiązują. Taśmy, którymi je zaklejono są zbyt wąskie i w kolorze zbliżonym do barwy znaku. Wielu kierowców jest zdezorientowanych tym oznakowaniem. Dlatego w poniedziałek rano ZDW zwróciło się do firmy Eurovia Polska o niezwłoczne zakrycie oznakowania pionowego tymczasowej organizacji ruchu foliami - do czasu, aż ta organizacja tymczasowa rzeczywiście zostanie wprowadzona. Jednak 27 listopada przed 17.00 żadnych czynności związanych z zakładaniem folii na tymczasowe znaki np. na ul. Szkolnej i Sądowej nie zaobserwowaliśmy.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry