Radni odrzucili proponowany przez burmistrza Program budowy i modernizacji dróg gminnych. Uznali, że jest wyborczym chwytem Ewarysta Matczaka, który ma pokazać, że burmistrz ma pomysły i plany. Jak twierdzi przewodniczący Piotr Pieszak, żeby je zrealizować gmina potrzebowałaby, przy obecnych nakładach na drogi, około 45 lat. Niepokój radnych budzi forsowanie budowy bajpasa, co może kolidować z przyszłą budową obwodnicy Strzelna.

     WE WRZEŚNIU ODRZUCILI
     Już na wrześniową sesję Rady Miejskiej burmistrz Ewaryst Matczak planował wprowadzenie uchwały dotyczącej przyjęcia Programu budowy i modernizacji dróg gminnych w gminie Strzelno na najbliższe lata. Wówczas radni odrzucili propozycje burmistrza, chcieli jeszcze sprawę przedyskutować. W międzyczasie członkowie komisji rolnej, ochrony środowiska, mienia komunalnego i mieszkalnictwa uczestniczyli w wizji lokalnej. Interesowali się stanem dróg w gminie i sporządzili wykaz dróg do remontu. Taki wykaz przedstawili burmistrzowi.
     W PAŹDZIERNIKU ODRZUCILI
     Ewaryst Matczak przygotował program po raz kolejny i chciał, by radni przegłosowali go na sesji 24 października. Program obejmował 15 odcinków dróg. Jako pierwszą inwestycję burmistrz umieścił na liście drogę Bławatki - Strzelno (połączenie placu Świętokrzyskiego z drogą krajową nr 15), którą nazywa bajpasem (nazywana też jest małą obwodnicą Strzelna) - koszt 11.500.000 zł. Realizację tej inwestycji przewiduje na lata 2018-2020. Następne na liście znajdują się trzy drogi we Wronowych do realizacji w 2021 roku: jedna droga za 1.740.000 zł, druga za 165.000 zł i trzecia za 540.000 zł. Dalej burmistrz proponował drogi: w Łąkiem za 1.335.000 zł (do realizacji w 2022 r.), w Stodołach za 33.600 zł (w 2022 r.), Żegotki - Wymysłowice za 221.040 zł (lata 2023-2024), w Bożejewicach za 2.664.000 zł (w 2025 r.), w Witkowie za 870.000 zł (w 2026 r.), w Niemojewku za 540.000 zł (w 2026 r.), w Markowicach za 372.000 zł (w 2026 r.), w Bławatkach za 720.000 zł (w 2026 r.), Żegotki - Ciechrz za 1.440.000 zł (w 2027 r.), w Bławatkach za 1.860.000 zł (w 2028 r.), w Bławatkach za 144.000 zł (w 2028 r.), w Łąkiem za 192.000 zł (w 2028 r.) oraz w Łąkiem za 360.000 zł (w 2028 r.). W sumie do remontów wyznaczono 14,757 km dróg za kwotę 24.048.640 zł.
     DROGI NA WSI WYBIÓRCZO
     Wybór dróg do remontu wzbudził duże kontrowersje wśród radnych podczas komisji 23 października. Na przykład radny Robert Pruczkowski nie rozumiał, dlaczego w programie nie jest ujęta droga w Sławsku Dolnym, a są aż trzy drogi w Łąkiem i trzy we Wronowych. - A to Sławsko nie ma dróg gminnych? Sławsko nie leży w gminie Strzelno? I co, mieszkańcy mają chodzić nadal w błocie? Bo co, bo nie głosują na burmistrza? Taka jest prawda. Tam gdzie głosują na burmistrza, to mają drogi, a tam gdzie nie głosują to nie mają dróg - mówił ostro radny.
     Radna Lucyna Hełminiak, która jest członkiem komisji rolnej, pytała przewodniczącego komisji Kazimierza Łojewskiego, kiedy komisja ten program opracowała. - Bo ja nie pamiętam, bym taki program opracowała. Fakt, że objeżdżaliśmy drogi, ale nikt z panem nie pracował nad programem - mówiła radna. Radny Łojewski tłumaczył, że nie pamięta kiedy program został opracowany, ale według jego wiedzy, droga w Sławsku była ujęta w programie i on nie wie, dlaczego obecnie jej tam nie ma.
     Burmistrz Matczak usiłował całą odpowiedzialność za kształt programu przerzucić na komisję rolną. - Ja tylko prosiłem, by na pierwszym miejscu był wpisany ten „bajpas” - mówił. Nawet, gdy przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Pieszak twierdził, że nie jest to projekt komisji, tylko burmistrza, to Ewaryst Matczak nadal przekonywał, że autorem programu jest komisja. Przewodniczący Pieszak mówił do burmistrza, że nie może zganiać wszystkiego na komisję, bo z tego co radni mówią, tych dróg w przygotowanym zestawieniu było więcej: - Czyli dokonał pan swojego wyboru.
     Sytuację nieco wyjaśnił specjalista ds. dróg i działalności gospodarczej Urzędu Miejskiego Przemysław Stelmaszyk: - Drogi, które były wyznaczone przez komisję, zgadza się, jest ich więcej, ale tutaj są ujęte tylko te drogi, które mają być przebudowane jako drogi asfaltowe. A pozostałe drogi zaliczone zostały do remontów, czyli utwardzenie kruszywem, bo tak było to zapisane w protokole komisji. Przebudowa dróg, to nie jest typowe utrzymanie dróg lokalnych.
     DRÓG W MIEŚCIE W OGÓLE
     Radni Ryszard Chudziński i Piotr Cieślik zauważyli, że program nie zawiera żadnej drogi w mieście. - Komisja jeździła po wsiach, a w mieście nie jeździła? - pytali.
     Sekretarz Jarosław Marek przypomniał, że miesiąc wcześniej Irena Mohylowska zdeklarowała się, że przygotuje taki program na teren miejski. - I już to robię. Nazywam wszystko po kolei i wykonuję dokumentację fotograficzną. Dlatego trzeba się z tym programem wstrzymać, żeby dopisać jeszcze drogi w mieście - tłumaczyła radna Mohylowska. Przypomniała jednocześnie, że były składane już wnioski radnych z komisji rolnej do budżetu w 2017 r. Były tam ujęte ulice w mieście, w tym: Szkolna, Cestryjewska, Kościuszki, Jesionowa, Andrzeja, św. Anny i zatoka autobusowa. Do budżetu 2018 również komisja wniosła ustalenie planu remontu ulic w mieście, gdzie powtarzają się ulice z projektu na 2017 rok, oprócz wykonanej zatoki autobusowej i rozstrzygniętego przetargu na ul. św. Anny. Do tego doszło przełożenie bruku na ul. Piekarskiej.
     Wtedy przewodniczący Piotr Pieszak stwierdził, że podliczył kwoty wykazane przez burmistrza w przygotowanym programie i wyszło mu 24.048.640 zł. - Jednocześnie na drogi wydajemy według zmian w tegorocznym budżecie 536.000 zł. To przez 45 lat musielibyśmy budować te drogi, żeby program zrealizować - mówił.
     BAJPAS WZBUDZA EMOCJE
     Według przewodniczącego Pieszaka, radni powinni się zastanowić, czy warto w ogóle przystępować do budowy drogi Bławatki - Strzelno, zwanej potocznie bajpasem. Mówił, że wraz z radnymi Ryszardem Chudzińskim, Ireną Mohylowską i burmistrzem uczestniczył w spotkaniu najpierw z posłem Piotrem Królem (PiS) w Bydgoszczy 2 października, a następnie 4 października z dyrektorem GDDKiA w Bydgoszczy Jarosławem Gołębiewskim.
     Radnych niepokoiło, że droga ta może w przyszłości kolidować z pomysłem budowy obwodnicy Strzelna. Nie wiadomo, czy będzie wybudowana w parametrach drogi gminnej czy drogi wojewódzkiej. Zauważył, że na dzień dzisiejszy gmina nie ma z marszałkiem żadnych ustaleń. Jest tylko jedno pismo od marszałka, że są chętni współpracować. - Ale szczegółów żadnych nie mamy i dlatego my cały czas z uporem maniaka wracamy do tego, żeby najpierw coś ustalić - mówił przewodniczący.
     Zdaniem burmistrza mała obwodnica wpisuje się w plan dużej obwodnicy.
     - Panie burmistrzu, dyrektor GDDKiA wyraźnie nam powiedział, że musimy sobie zdać sprawę z tego, że jak wybudujemy drogę gminną o innych parametrach niż droga krajowa, to oni i tak, jak będą budować obwodnicę, to ją albo przebudują, albo ją zlikwidują. Ewentualnie będzie to może jakaś tam dojazdówka do obwodnicy. I nic więcej. Czyli może być taka sytuacja, że my wydamy kupę szmalu i okaże się, że za parę lat ten szmal pójdzie w błoto - mówił Piotr Pieszak.
     WSZYSTKO POD WYBORY
     Burmistrz cały czas upierał się przy stwierdzeniu, że to co przedstawił radnym, to jest tylko program, że to są tylko plany i niepotrzebnie przewodniczący mówi tutaj o jakimś szmalu. - Ale program uchwalamy po to, żeby go realizować. Czy my uchwalamy go tak sobie a muzom, czy po to, żeby go realizować? - pytał retorycznie radny Pieszak.
     Według radnego Pruczkowskiego, program budowy i modernizacji dróg został przygotowany przez burmistrza typowo pod przyszłoroczne wybory na fotel burmistrza.
     Ewaryst Matczak zareagował tak, jak przed poprzednimi wyborami:
     - Jeśli chodzi o wybory, to ja państwu powiem, że mi to nie zależy, że ja nie muszę startować w wyborach, ale to nie ma nic wspólnego z kolejnością remontów dróg.
     Radna Hełminiak uważała, że to czy burmistrz będzie startował w wyborach, czy nie, to jest tylko i wyłącznie jego sprawa. - Bo to pan jest tylko decydentem własnego życia. Ale radny ma odczucia, że program przygotował pan pod wybory - twierdziła.
     Kolejne spotkanie burmistrza z radnymi w sprawie Programu budowy i modernizacji dróg gminnych w gminie Strzelno odbędzie się dzisiaj 9 listopada o 12:00 w sali nr 5 Urzędu Miejskiego.

Magdalena Lachowicz
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1343 (45/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry