Nawet jeśli zaczną prace na moście po 31 stycznia, to nic nie stoi na przeszkodzie, by skończyli je w oczekiwanym terminie - uważa starosta i składa wniosek o opóźnienie zamknięcia Dworcowej. Burmistrz Żnina nie popiera tego pomysłu, mówiąc: im wcześniej zaczną, tym wcześniej skończą. Rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich nie chce dać pretekstu do przedłużenia budowy.

     Tydzień temu informowaliśmy, że Eurovia Polska, czyli firma wykonująca przebudowę drogi wojewódzkiej 251 ze Żnina do Damasławka, zgłosiła zamknięcie mostu przez Gąsawkę na ul. Dworcowej w Żninie. Ta ulica bowiem również znajduje się w ciągu DW 251 i most został uwzględniony w planach przebudowy.
     Zamknięcie tego mostu było zapowiadane już kilka razy. W marcu Eurovia zaczęła remont w Słębowie. Na 7 odcinkach ze Żnina do Juncewa sfrezowano asfalt i ruch od tamtej pory jest prowadzony wahadłowo. Postępy robót od początku były niezadowalające. Frustrację kierowców potęgował fakt, że roboty toczą się też na sąsiedniej budowie drogi ekspresowej S5, ale tam przebiegają one sprawnie i widać postępy. Niemniej jednak utrudnienia w ruchu i błoto nanoszone na drogi przez pojazdy zmierzające na budowę spowodowały, że wielu kierowców jadąc np. do Damasławka, czy Wągrowca wybiera objazd drogą powiatową w kierunku Janowca. Tyle tylko, że ona też sąsiaduje z budową drogi ekspresowej.
     Możliwość zamknięcia mostu na Gąsawce była zapowiadana na wakacje letnie. To się nie udało wobec braku postępów robót w kierunku Damasławka. Podobnie było we wrześniu, choć przedstawiona została już szczegółowa, tymczasowa organizacja ruchu w Żninie w czasie zamknięcia ul. Dworcowej. Wtedy brakowało jeszcze uzgodnień z operatorem energetycznym, które są niezbędne przed decyzją o zamknięciu przeprawy. Teraz te uzgodnienia są i most ma być zamknięty w nocy z 26 na 27 listopada (szczegółowo pisaliśmy o tym tydzień temu).
     CZEMU 700-LECIA?
     Tymczasowa organizacja ruchu zakłada zamknięcie ulicy 700-lecia, choć na niej nie są planowane w tym czasie żadne roboty. Po co więc ją zamykać? Dzieje się tak na wniosek burmistrza Żnina Roberta Luchowskiego z maja br. Była to konsekwencja wypadku: 17 maja pod kołami opla wjeżdżającego w odcinek ul. 700-lecia od skrzyżowania ze Szkolną do skrzyżowania z ul. Parkową zaczęła się zapadać nawierzchnia i koło samochodu utknęło w szerokiej na ponad metr wyrwie w jezdni. Po tym, jak się okazało, że 700-lecia potrafi się zarwać (a w sierpniu zarwała się drugi raz) burmistrz Żnina nie chciał ryzykować kolejnych zawaleń, do których może dojść przy znacznym zwiększeniu ruchu na tej ulicy, jeśli objazd Dworcowej poprowadzony byłby tamtędy (czyli w jedną stronę 700-lecia, a w drugą - Sądową).
     GEORADAR I PUŚCIĆ
     Ze względu na zapowiadane zamknięcie i rozbiórkę mostu na ul. Dworcowej, starosta żniński Zbigniew Jaszczuk zwrócił się wtedy (w maju) do burmistrza Żnina z sugestią, aby ten zlecił wykonanie monitoringu ul. 700-lecia od skrzyżowania z ul. Szkolną i ul. bł. Marii Karłowskiej do mostku na Gąsawce przy użyciu georadaru. Zlokalizowanie kolejnych miejsc na tej ulicy, w których pod kostką może znajdować się luźny grunt lub puste przestrzenie, miało stworzyć szansę na punktowe uzupełnienie tych ubytków tak, aby do czasu zamknięcia ul. Dworcowej poprawić stan ul.700-lecia. Wówczas mogłaby ona przyjąć większe niż normalnie obciążenia ruchem przez kilka miesięcy, gdy będzie zamknięta obwodnica miasta - ul. Dworcowa.
     NIE BADAĆ I WYŁĄCZYĆ
     Robert Luchowski nie podjął tematu georadaru i postanowił pójść inną drogą niż ta, którą sugerował starosta. Burmistrz złożył bowiem pisemny wniosek o dokonanie zmiany w projekcie tymczasowej organizacji ruchu na czas remontu mostu na ul. Dworcowej i o zamknięcie w tym czasie odcinka ul. 700-lecia na wspomnianym, zagrożonym odcinku od kościoła do mostku.
     SKRÓCIĆ MĘKI, UDROŻNIĆ 700-LECIA
     10 listopada starosta otrzymał pismo od Eurovii, że zamknięcie mostu na ul. Dworcowej nastąpi 26 listopada. 16 listopada Zbigniew Jaszczuk pojechał do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Rozmawiał z wicedyrektorem Sebastianem Borowiakiem i zapowiedział, że złoży wniosek o wstrzymanie się z zamknięciem mostu na ul. Dworcowej w Żninie. Tak też uczynił 17 listopada. Wniosek argumentował tym, że postępy Eurovii na budowie drogi między Żninem a Juncewem są nieduże i w związku z tym istnieje obawa, iż firma po rozebraniu mostu w Żninie nie zdoła wykonać prac budowlanych w rozsądnym wymiarze czasowym 4-5 miesięcy. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że będzie to w okresie zimowym, a niskie temperatury mogą uniemożliwić wykonywanie założonych prac - przede wszystkim betonowania.
      - Większe szanse na szybkie wykonanie przebudowy mostu daje moim zdaniem okres późniejszy, a mianowicie od 1 lutego. Wykonawca ma termin zakończenia wszystkich robót do końca czerwca 2018 r., więc nawet, jeśli zacznie prace na moście po 31 stycznia, to nic nie stoi na przeszkodzie, by skończył je w oczekiwanym terminie. Co więcej, do końca stycznia gmina Żnin miałaby jeszcze szanse przeprowadzić postulowany monitoring ul. 700-lecia georadarem i bieżących uzupełnień w tych miejscach na tej ulicy, które stanowią największe zagrożenie - powiedział Zbigniew Jaszczuk.
     DECYZJA
     Jakie jest stanowisko burmistrza Żnina do propozycji starosty, aby wstrzymać zamknięcie ulicy Dworcowej do końca stycznia 2018 roku?
     - Każda decyzja o tej porze roku jest złą decyzją. Gdyby założyć, że nie będzie zimy - zasadne jest zamknięcie Dworcowej jak najszybciej. Gdyby założyć, że będzie zima - zasadne jest zamknięcie Dworcowej po 31 stycznia 2018 roku. Im szybciej zamkniemy Dworcową (przy założeniu, że inwestor ruszy od razu do pracy), tym szybciej zakończy pracę. Jeżeli Dworcowa nie zostanie zamknięta z 26 na 27 listopada 2017 roku, to istnieje zagrożenie, że prace na Dworcowej mogą potrwać nawet do jesieni 2018 roku, co z pewnością doprowadzi nas do granicy wytrzymałości nerwowej. Jeżeli wykonawca nie zagwarantuje zakończenia prac do końca czerwca 2018 roku (a termin ten jest wątpliwy do utrzymania), to nie będzie zgody Gminy Żnin na przesunięcie terminu zamknięcia Dworcowej. To odważna i ryzykowna decyzja. Jeżeli będę miał rację - „Pałuki“ na pewno o tym nie napiszą. Jeżeli decyzja nie będzie trafna, należy spodziewać się w „Pałukach“ komentarza w stylu: „starosta znów miał rację“ (nieważne, że też nie ma dzisiaj pewności, że jego propozycja jest słuszna). No cóż - my robimy dalej swoje, nie oglądając się za siebie. W kolejce po Dworcowej czekają 700-lecia i Browarowa. Im szybciej zakończą się prace na Dworcowej, tym szybciej rozpoczną się na 700-lecia i Browarowej - powiedział Robert Luchowski.
     NIE DAĆ PRETEKSTU
     W środę 22 listopada (wczoraj po południu) odbyło się spotkanie robocze z udziałem m.in. inżyniera kontraktu, wykonawcy i nadzoru inwestorskiego.
     - Analizowana była zasadność pomysłu przełożenia rozpoczęcia prac na luty. W naszej ocenie zdecydowanie więcej argumentów przemawiało za tym, by nie przesuwać tego terminu i rozpocząć prace na Dworcowej od poniedziałku 27 listopada. Przygotowana tymczasowa organizacja ruchu nie zakłada wykorzystania mostu na al. 700-lecia. W trakcie prac z centrum Żnina nie będą mogły korzystać pojazdy ciężarowe. Informowaliśmy już kierowców o objazdach. Wcześniejsze rozpoczęcie prac daje gwarancję zakończenia prac w terminie, co jest ważne między innymi ze względu na to, że w drugiej połowie 2018 roku jeszcze bardziej rozszerzony zostanie front robót na trasie S5 i w przyszłym roku planowane są duże prace budowlane na innych wojewódzkich drogach w południowo-zachodniej części województwa. Zależy nam między innymi na rozpoczęciu prac budowlanych na drodze wojewódzkiej nr 255 oraz rozpoczęciu w trybie zaprojektuj i wybuduj modernizacji DW nr 254. DW nr 251 będzie wówczas trasą, którą możliwe będzie prowadzenia objazdów. Przesunięcie terminu prac na luty nie powoduje, że z jakichkolwiek robót można zrezygnować. Również tegoroczna pogoda pokazała, że szereg ze względu na dużą sumę opadów w okresie wiosenno-letnim prowadzonych w tempie zbliżonym do okresu jesienno-zimowego. Warto też podkreślić, że temperatury minusowe nie wpływają na tempo rozbiórki obiektu, a kilkustopniowy mróz umożliwia prowadzenie wielu innych prac budowlanych - nawet z użyciem betonu Chcemy też uniknąć sytuacji, w której to wykonawca mógłby przesunąć terminu zakończenia całej inwestycji z winy Zamawiającego, unikając w przypadku przekroczenia umownego terminu zakończenia kontraktu naliczania kar umownych. Niezmiennie w rozmowach z wykonawcą podkreślamy, że oczekujemy zakończenia zadania do czerwca 2018 roku i zwracamy mu uwagę, że tempo prowadzonych prac nadal naszym zdaniem jest niewystarczające, do nadrobienia zaległości - przekazał nam Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich.
     Starosta Zbigniew Jaszczuk przekazał nam, że na wczorajszym spotkaniu na sam koniec apelował jeszcze o przesunięcie rozbiórki mostu choćby do okresu poświątecznego, bo ma wrażenie, że tuż przed świętami i w święta prace przy moście mogą nie być jeszcze prowadzone pełną parą, z zaangażowaniem wszystkich sił i środków, jakie są możliwe. - Oni się nie zgadzali, choć na koniec przedstawiciel „Eurovii“, nie wiem, czy na poważnie, czy tylko po to, bym już im odpuścił, powiedział mi, że się nad tym zastanowią - powiedział nam starosta i skrytykował na koniec pomysł zamykania razem z mostem również odcinka od ul. Spokojnej do ul. Mickiewicza. Jego zdaniem można było na pewien czas zostawić dla ruchu pojazdów chociażby ul. Spokojną i wyjazd z Dworcowej na szosę numer pięć.
     JAK BĘDZIE
     Najbardziej więc prawdopodobne jest, że od najbliższego poniedziałku zamknięte będą dla ruchu Dworcowa od Mickiewicza do Zamkniętej (obejmuje wjazd na Spokojną i przejazd przez mostek) i 700-lecia na odcinku od kościoła do mostku - szczegółowo opisywaliśmy sprawę tydzień temu. Przejazd przez Żnin w kierunku wschód - zachód będzie możliwy tylko dwukierunkowymi ulicami Szkolną i Sądową. Miejsca parkingowe na tej ulicy będą na ten okres wyłączone z użytkowania.
     Jeśli coś się zmieni, powiadomimy o tym na naszej stronie internetowej.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1345 (47/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry