Mogileńscy policjanci przypominają o zachowaniu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Zarówno kierujący pojazdami m.in. samochodami i rowerami, jak i piesi powinni pamiętać o podstawowych zasadach, jakie obowiązują w tych miejscach. Jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji? Przede wszystkim należy zachować ostrożność i stosować się do znaków oraz sygnalizacji.

Podstawowe błędy kierowców (na zdjęciu) to lekceważenie znaku stop, przejeżdżanie pod szlabanem albo omijanie półrogatek. Zbliżając się do przejazdu należy pamiętać, że na przejeździe pierwszeństwo ma zawsze pociąg. Wynika to z jego masy, prędkości oraz drogi hamowania. fot. arch. KPP w Mogilnie
Podstawowe błędy kierowców (na zdjęciu) to lekceważenie znaku stop, przejeżdżanie pod szlabanem albo omijanie półrogatek. Zbliżając się do przejazdu należy pamiętać, że na przejeździe pierwszeństwo ma zawsze pociąg. Wynika to z jego masy, prędkości oraz drogi hamowania. fot. arch. KPP w Mogilnie

     Policjanci regularnie otrzymują nagrania z kamer umieszczonych w rejonie przejazdów kolejowych, głównie z miejscowości Stawiska. Niestety mieszkańcy gminy Mogilno również łamią przepisy na przejazdach kolejowych.

     - W ostatnim czasie odnotowano 51 takich zgłoszeń, z czego 6 zakończyło się nałożeniem mandatu karnego, 2 skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie, a 43 sprawy są nadal w prowadzeniu - informuje asp. Tomasz Bartecki, oficer prasowy Komendy Policji w Mogilnie.

     Za naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeśli opuszczanie zapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone grozi 300 zł mandat i 4 pkt karne.

     - Mandat to jedno, jednak pokonanie przejazdu kolejowego w nieprawidłowy sposób może doprowadzić do tragicznej sytuacji, gdzie cenę za błąd zapłaci kierowca oraz podróżujący z nim najbliżsi - dzieci, rodzice, znajomi. W konfrontacji z kilkuset tonowym pociągiem każdy samochód, który znajdzie się na torach, nie będzie miał żadnych szans. Pamiętaj! Bezpieczny przejazd zależy od ciebie - podkreśla asp. Bartecki.

     Od stycznia do listopada bieżącego roku na przejazdach lub przejściach kolejowo-drogowych w Polsce doszło do 177 wypadków i kolizji, w których 23 osoby odniosły ciężkie obrażenia ciała, a 35 poniosło śmierć. Powtarzające się od lat tragiczne w skutkach zdarzenia zmuszają do przypominania o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Uświadomienie każdemu kierowcy, że zatrzymanie się i sprawdzenie, czy nie nadjeżdża pociąg, jest w stanie uratować życie. Dla przypomnienia, przyczyną 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku Stop, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, jazda slalomem pomiędzy półrogatkami, próby przejechania przejazdów pod zamykającymi się zaporami to przypadki bardzo częste.

Joanna Świetnicka, 20 XII 2017

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry