Starosta widzi szansę w nowym rządowym programie i zamierza ją wykorzystać.

Zbigniew Jaszczuk nie odbiera nadziei użytkownikom drogi Janowiec - Kołdrąb fot. Sylwia Wysocka
Zbigniew Jaszczuk nie odbiera nadziei użytkownikom drogi Janowiec - Kołdrąb fot. Sylwia Wysocka

     Budowa drogi powiatowa Rogowo - Janowiec podzielona została na trzy etapy, dwa z nich są już dawno zrealizowane i przyzwoita nawierzchnia prowadzi od Rogowa przez Niedźwiady aż do wyjazdu z Kołdrąbia na Janowiec. Wyjeżdżając z Kołdrąbia kierowcy mają zaraz nie tylko widoczną ale i odczuwalną zmianę nawierzchni. Wyboje, dziury, łatane odcinki, częściowo nanoszone nowe dywaniki, zagłębienia, zwłaszcza tam gdzie usiadł grunt. Kolejny rok oczekiwań na wykonanie ostatniego odcinka tej drogi po stronie gminy Janowiec odsunięto w czasie z uwagi na brak przyznanego dofinansowania w ramach przebudowy dróg lokalnych.
     Starosta Zbigniew Jaszczuk odnosząc się do przebudowy ostatniego odcinka drogi relacji Rogowo - Janowiec, gdzie pozostało do wykonania 5,300 km do ulicy 3 Maja w Janowcu, mówi o braku możliwości w ramach schetynówki, ale pozostawia nadzieję. - W tym roku planowane było dokończenie tej drogi, na co powiat złożył wniosek o dofinansowanie w ramach "schetynówek", jednak nie otrzymał dofinansowania w związku ze zmniejszeniem środków finansowych na te zadania. W związku z tym z tą inwestycją nie ruszamy, ale mam nadzieję, że jednak uda się nam to zrealizować - mówi Zbigniew Jaszczuk. Szansę wypatruje w tym, że rząd przekazał dodatkowe środki do nowego programu budowy dróg z czego 30.5000.000 zł jest zarezerwowane dla naszego województwa i o część tych środków chce sięgnąć powiat żniński z myślą o drodze Kołdrąb - Janowiec. Inwestycja ta kosztować ma ponad 9.000.0000 zł, bo konieczna jest przebudowa kanalizacji, odwodnienie, przepompownia, chodnik. Do 15 kwietnia mają być opracowane kryteria przez wojewodów, do końca kwietnia rozstrzygnięcia konkursów a w maju ogłaszanie przetargów.
     Ogłaszanie przetargów w maju, kiedy portfele wykonawców są już pełne, może spowodować znaczny wzrost kosztów inwestycji. Kuszące jest jednak to, że dofinansowanie wynieść ma minimum 60% a maksimum 80%, więc aż się prosi by takie zadanie podjąć i wykonać. W tym systemie punktowym pod uwagę brane będą drogi, które zwiększają konkurencyjność przedsiębiorstw i tu - jak zapewnił starosta - trudno będzie to uzasadnić, ale chcą sięgnąć po inne uzasadnienie, a mianowicie, że ta droga skomunikuje Janowiec, Damasławek i całą tę okolicę z przyszłą drogą S5, bo w Rogowie na węźle będzie się włączał Janowiec z uwagi na fakt, że tu ma najbliżej, bo 14 km. Natomiast z Laskowa czy Gącza mieszkańcy udawać się będą na węzeł w Mielnie.

Sylwia Wysocka, 5 IV 2018

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry