8 października w Żninie odbyła się uroczystość przemianowania dotychczasowej ul. Poprzecznej na ul. Admirała Floty Józefa Unruga, którą zorganizowało Żnińskie Towarzystwo Kultury.

fot. Karol Gapiński
fot. Karol Gapiński

     To z inicjatywy ŻTK Rada Miejska w Żninie przyjęła miesiąc temu uchwałę o zmianie nazwy ulicy tak, aby upamiętnić postać dowódcy polskiej floty i obrony wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939, Józefa Unruga. Kilkanaście dni temu został on podniesiony do stopnia admirała, a prochy jego i jego żony - Zofii zostały przeniesione z Francji do Polski i pochowane na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.

     Uroczystość 8 października na ul. Admirała Floty Józefa Unruga miała związek z odsłonięciem tablic informacyjnych o tej postaci. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych gminy Żnin i powiatu żnińskiego oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych w stolicy Pałuk, a także ze Szkoły Podstawowej w Laskach Wielkich. Ta placówka jako jedna z pierwszych w naszym regionie zaczęła kultywować pamięć o Józefie Unrugu,obierając go sobie za patrona.

     Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 8 X 2018

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry