Artykuł tygodnia
  • Wehrmacht przeprawi się przez Noteć
    Wehrmacht przeprawi się przez Noteć

    Od 3 do 9 lipca na terenie sołectwa Samoklęski Duże (gmina Szubin) odbywać się będą tzw. działania naukowo–poznawcze Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Pionier 39". Grupa ta jako profil rekonstrukcyjny wybrała saperów szturmowych Wehrmachtu. Dlatego też głównym ich zadaniem będzie montaż szturmowej kładki pontonowej na rzece Noteć.

Czas upłynął w miłej atmosferze przy suto zastawionych stołach
     fot. Joanna Świetnicka

Dzierżążno
     Spotkanie wigilijne
     W niedzielne popołudnie, 12 grudnia w świetlicy wiejskiej w Dzierżążnie (gm. Mogilno) miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Z inicjatywy miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich na czele z przewodniczącą Lidią Górską oraz wiceprzewodniczącą Beatą Heidrych odbyło się tam spotkanie wigilijne. Była to trzecia tego typu uroczystość w historii wsi, która już na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez KGW Dzierżążno.

   Do wspólnego stołu wigilijnego zasiadły członkinie miejscowego KGW Dzierżążno, władze gminy, przewodniczące KGW z terenu gminy Mogilno, księża oraz mieszkańcy wioski. W przedsięwzięciu wzięło udział blisko 70 osób. Był czas na przemowy zaproszonych gości oraz życzenia świąteczno-noworoczne. Potem uczestnicy uroczystości zasiedli do suto zastawionego stołu wigilijnego, na którym znalazły się typowo wigilijne potrawy. Przygotowaniem smakołyków zajęły się oczywiście panie z KGW Dzierżążno. Potrawy przygotowywane były zarówno w domach gospodyń jak i w świetlicowej kuchni.

   Nie zabrakło też słodkości, które z kolei przygotowały przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Mogilno. W międzyczasie uczestnicy uroczystości wspominali jakie zwyczaje i tradycje towarzyszyły im, gdy byli dziećmi i jak święta przeżywają obecnie.

   Na zakończenie licznie zebrani mieli okazję wysłuchać pięknych kolęd i pastorałek. Natomiast wyróżnieni mieszkańcy wioski otrzymali podziękowania za pełną poświęcenia pracę na rzecz społeczności wiejskiej.
   Więcej w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki i Ziemia Mogileńska, 16 grudnia (czwartek). Więcej zdjęć w naszej galerii internetowej.

Joanna Świetnicka, 14 XII 2010

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj.
Copyright 2006-2010 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry