1 sierpnia żninianie uczcili pamięć powstańców Warszawy w 74. rocznicę wybuchu tego niepodległościowego zrywu mieszkańców stolicy.

Uroczystości odbyły się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego fot. Karol Gapiński
Uroczystości odbyły się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego fot. Karol Gapiński

     Co prawda powstanie warszawskie wybuchło we wtorek, 1 sierpnia 1944 r. o 1700, ale żninianie pamięć o powstańcach uczcili już w południe przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego (przy kościele św. Floriana). Uroczystości poprowadził były dyrektor Żnińskiego Domu Kultury, Artur Jakubowski. Jak wyjaśnia Urząd Miejski w Żninie, to efekt jego dżentelmeńskiej umowy z burmistrzem - Artur Jakubowski wcześniej przygotowywał scenariusz uroczystości i panowie doszli do wniosku, że dobrze będzie, jeśli to on ceremonię przeprowadzi.
     Wartę przed pomnikiem pełnili harcerze z drużyny Ad Astra. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych Żnina i powiatu żnińskiego, a także delegacje instytucji i partii politycznych. Do apelu zostali wyczytani imiennie dowódcy Armii Krajowej, bohaterowie powstania, żołnierze niezłomni. Modlitwę za powstańców poprowadził ks. Tadeusz Nowak, a szef żnińskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Franciszek Szafrański nie tylko opowiedział o bohaterach sprzed dziesięcioleci, ale mówił też o współczesnych formach patriotyzmu.
     Po tych uroczystościach harcerze udali się na cmentarz parafialny. Znajduje się tam grób Jadwigi i Romana Piotrowiczów - zasłużonych nauczycieli (Roman Piotrowicz był też dyrektorem LO w Żninie). Na pomniku znajduje się inskrypcja poświęcona Marii Piotrowicz - ich córki, która 2 sierpnia 1944 r. zginęła w powstaniu warszawskim. Harcerze złożyli na grobie Piotrowiczów świeczki ułożone w kształcie kotwicy, która jest symbolem Polski Walczącej i zapalili znicze. Leonard Łuczak, który gromadzi informacje m.in. o żnińskich uczestnikach powstania warszawskiego, opowiedział harcerzom historię Marii Piotrowicz, która w wieku 17 lat podjęła walkę z niemieckim okupantem, a zginęła mając lat 22.
     Więcej zdjęć w naszej galerii oraz filmy (Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, Żnin i Pamięci Piotrowiczów, Żnin) w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 1 VIII 2018

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry