5 września na budynku przy ul. Śniadeckich, w którym przed wojną mieszkał dowódca Żnińskiego Batalionu Obrony Narodowej major Stanisław Wultański, odsłonięta została pamiątkowa tablica.

Przedstawiciele władz samorządowych Żnina i powiatu żnińskiego, instytucji i organizacji, a także szkół z terenu miasta i gminy, pod tablicą złożyli wiązanki kwiatów fot. Marta Złotnicka
Przedstawiciele władz samorządowych Żnina i powiatu żnińskiego, instytucji i organizacji, a także szkół z terenu miasta i gminy, pod tablicą złożyli wiązanki kwiatów fot. Marta Złotnicka

     Inicjatorem takiego upamiętnienia był komandor por. Eligiusz Kwiatkowski, żninianin, który jest autorem książki poświęconej Żnińskiemu Batalionowi Obrony Narodowej. W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku jednostka ta walczyła w składzie 26. Dywizji Piechoty, a od 9 września - w Zgrupowaniu płk. Stanisława Siudy (Poznańska Brygada ON). Szlak bojowy żołnierzy batalionu wiódł ze Żnina po Bzurę, Puszczę Kampinowską i Warszawę, w której obronie część żołnierzy wzięła udział.
     W uroczystości odsłonięcia tablicy udział wzięli przedstawiciele rodzin żołnierzy batalionu, wśród nich Jerzy Wultański, syn dowódcy Żnińskiego Batalionu Obrony Narodowej, który wystąpił z okolicznościowym przemówieniem. Poświęcenia tablicy pamiątkowej dokonał ks. Sławomir Rydz, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Żninie. Uroczystość swym występem uświetnił Chór Moniuszko pod dyrekcją Beaty Różańskiej.
     Więcej zdjęć w naszej galerii.

Marta Złotnicka, 6 IX 2018

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry