Ratusz w Żninie zamierza opracować strategię elektromobilności gminy Żnin na lata 2019-2034 i w związku z tym postawił na baczność radnych Żnina, zwołując nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w celu podjęcia stosownej uchwały. Radni uchwałę podjęli, ale w jakim kierunku ma iść strategia, tego jeszcze ratusz nie wie.

     Poprzednia sesja Rady Miejskiej w Żninie w trybie zwyczajnym odbyła się 8 lutego. Od tamtej pory nowego terminu posiedzenia radnych nie było. Jednak w lutym gmina Żnin złożyła wniosek o dofinansowanie do przygotowania strategii rozwoju elektromobilności. Okazało się, że potrzebna jest wśród załączników oprócz uchwały budżetowej potwierdzającej, że gmina zabezpiecza swój wkład własny na tę strategię, także odrębna, dotycząca tego tematu uchwała Rady Miejskiej. Dlatego w szybkim trybie na 11 marca zwołana została sesja nadzwyczajna.

     Chcieliśmy wiedzieć, na czym ma polegać ta strategia elektromobilności w gminie Żnin. Nagłe pojawienie się tego tematu zrodziło bowiem pytanie, czy może będą dotacje do samochodów elektrycznych.

     - W związku z przystąpieniem przez Gminę Żnin do programu priorytowego "Ochrona atmosfery Gepard II - transport niskoemisyjny część 2 Strategia rozwoju elektromobilności" ubiegamy się o dofinansowanie operacji polegającej na "Przygotowaniu strategii rozwoju elektromobilności Gminy Żnin na lata 2019-2034". Możliwe jest uzyskanie dofinansowania w kwocie 50.000 zł, poziom dofinansowania wynosi 100%. Opracowanie przedmiotowej "Strategii" umożliwi Gminie Żnin ubieganie się w przyszłości o środki w zakresie rozwoju elektromobilności na terenie gminy Żnin. W strategii zostaną wskazane kierunki rozwoju elektromobilności w gminie Żnin we wskazanej perspektywie czasowej (2019-2034) - przekazał Dawid Kolasa w odpowiedzi.

     Na samej sesji więcej szczegółów o planach gminy chciał poznać radny Dariusz Kaźmierczak, ale odpowiedzi burmistrza Roberta Luchowskiego i dyrektora wydziału infrastruktury, gospodarki przestrzennej i inwestycji Pawła Piechowiaka sprowadzały się jedynie do wyjaśnień, że dopiero strategia, na którą gmina chce dostać dofinansowanie, określi kierunki rozwoju elektromobilności. W tej chwili ważne jest jednak złożenie tego wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie nie tylko z powodu możliwości uzyskania dotacji, ale będzie to gwarancja powstania takiej strategii dla gminy. To zaś w przyszłości może być kluczowy dokument w ubieganiu się o środki zewnętrzne już na konkretne przedsięwzięcia. Dariusz Kaźmierczak skrytykował burmistrza, że planu nie ma on już teraz. Zdaniem radnego nie ma co czekać na strategię, tylko zamówić za stosunkowo nieduże pieniądze aplikację mobilną na telefony.

     Burmistrz Robert Luchowski nie podjął dyskusji w tym temacie na sesji nadzwyczajnej. Przewodniczący Grzegorz Koziełek zarządził głosowanie. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia upoważnienia do złożenia wniosku o dofinansowanie. Ponieważ ten wniosek fizycznie jest już złożony, to poniedziałkowa uchwała będzie kolejnym załącznikiem dla uzupełnienia wcześniej złożonego wniosku do NFZOZ.

Karol Gapiński, 14 III 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry