Burmistrz Żnina nie wyklucza organizacji szkolenia w dziedzinie budżetu i finansów, które miałoby się odbyć w Pałacu Łazienki II w Ciechocinku. Radny opozycji pyta, jakie są tego koszty i dlaczego szkolenie ma być w Ciechocinku, a nie na miejscu. Burmistrz odpowiada, że radny strzela do niego ze ślepaków.

     W poniedziałkowe popołudnie ledwie na nieco ponad pół godziny radni Żnina zajęli w trybie nadzwyczajnej sesji swoje miejsca przy stole prezydialnym w auli ratusza. W porządku obrad takiej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej nie ma punktu dotyczącego wolnych głosów czy zapytań. Tymczasem radny Piotr Ostrowski z opozycyjnej wobec burmistrza Roberta Luchowskiego, z frakcji w klubie radnych Prawa i Sprawiedliwości (obok Piotra Ostrowskiego w tejże frakcji jest jeszcze Robert Szafrański) postanowił zapytać włodarza o szkolenie, na które radni i wysocy urzędnicy gminy mogą się zapisać. Informację o tym dostali mailowo z Urzędu Miejskiego razem z materiałami sesyjnymi. Radny ów powiedział, że od początku składa różnego rodzaju wnioski do burmistrza i dostaje zawsze odpowiedź, że nie ma na ich realizację pieniędzy w budżecie  gminy

W dniach 22-23 marca 2019 roku zapraszam serdecznie na szkolenie wyjazdowe, które jest dedykowane dla Radnych Rady Miejskiej w Żninie oraz kadry zarządzającej w Urzędzie Miejskim w Żninie (burmistrz, zastępca burmistrza, sekretarz, skarbnik, kadra kierownicza).
Celem szkolenia jest zwiększenie wiedzy uczestników szkolenia z zakresu budżetu gminy oraz praw i obowiązków radnego. W trakcie szkolenia przybliżony zostanie także zakres działania wydziałów urzędu oraz formy współpracy radnych z poszczególnymi wydziałami. Szkolenie odbędzie się w ośrodku Łazienki II Pałac w Ciechocinku.
Za udział w szkoleniu przewidywane jest częściowa odpłatność w kwocie 100 zł/osoby, która zostanie przeznaczona na koszty organizacyjne. Harmonogram szkolenia:
piątek, 22 marca 2019
- 12:15 - odjazd ze Żnina
- 14:30 - obiad
- 16:00-19:00 - szkolenie - I część
- 19:30 - kolacja
sobota, 23 marca 2019
- 8:00-10:00 - śniadanie
- 10:00-12:30 - szkolenie - II część
- 13:00 - obiad
- ok. 14:00 - odjazd
- ok. 15:30 - powrót do Żnina

Osoby, które wyrażają chęć udziału w szkoleniu proszone są o złożenie deklaracji udziału i wpłatę 100 zł w biurze Rady Miejskiej w Żninie (radni), lub w wydziale TPR (pracownicy urzędu), w nieprzekraczalnym terminie - do środy 13 marca br.

Przed wydaniem tego numeru gazety nie dowiedzieliśmy się, ile osób zapisało się na szkolenie.

     - A tutaj mamy szkolenie wyjazdowe organizowane w luksusowym hotelu, więc mam pytanie, ile to szkolenie kosztuje i dlaczego nie jest zorganizowane na miejscu, skoro dotyczy budżetu, a mamy kadrę urzędniczą, wysokich specjalistów od ekonomii, rachunkowości, o czym świadczą pewnie ich zarobki. Dlatego chcę zapytać, dlaczego szkolenia tego nie ma u nas na miejscu i nie prowadzą go nasi pracownicy gminni? Ja nie muszę jechać do Ciechocinka, mogę dzisiaj zadać pytanie, choćby o struktury organizacyjne w Urzędzie? - pytał Piotr Ostrowski.

     Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Koziełek zaznaczył jedynie, że z tego, co wie, to za udział w szkoleniu jest również płatność uczestników, natomiast mail odnośnie szkolenia nie dotyczył materiałów sesyjnych i dyskusji na ten temat nie ma w porządku obrad.

     Co do płatności uczestników, to ustaliliśmy, że faktycznie ma być ona częściowa, bo tylko 100 zł. Zapytaliśmy więc, jakie będą koszty szkolenia i ile do tych 100 zł od każdego uczestnika dopłaci budżet gminy. Szkolenie jest bowiem dwudniowe z dojazdem, z obiadem i kolacją pierwszego dnia oraz śniadaniem i obiadem drugiego dnia. Merytoryczne szkolenie ma zaś zostać przeprowadzone w dwóch częściach: 22 marca od 16.00 do 19.00, a 23 marca od 10.00 do 12.30.

     Jeśli chodzi o serwowane posiłki, to w informacji o szkoleniu podpisanej przez zastępcę burmistrza Halinę Rosiak-Kozłowską nie zostało wprost ujęte, czy uczestnicy szkolenia będą się stołowali w Łazienkach II Pałac w Ciechocinku, gdzie odbywa się szkolenie. Zakładając, że taki jest plan, to w hotelu tym mieści się restauracja Marconi. Menu na stronie internetowej prezentuje się atrakcyjnie. Prezentowane są zdjęcia dań w ofercie i ceny, które są dość przystępne. Oczywiście nie wiemy, ile zje i co zamówi konkretny uczestnik, ale główne dania obiadowe kosztują między 20,90 zł (placek węgierski) a 36,90 zł zł (smażony filet z sandacza w migdałach podany na maślanym ryżu i szpinaku, podany z sosem z podgrzybków i świeżymi warzywami). Poniżej 20 zł, a konkretnie 16,90 zł kosztują tylko makarony. Poza tym być może będzie szansa wynegocjowania korzystniejszych cen, biorąc pod uwagę, że może przyjechać cała grupa szkoleniowa.

     W Urzędzie Miejskim w Żninie poprosiliśmy zatem o informację na temat planowanego szkolenia: jakie będą koszty po stronie budżetu gminy? Dlaczego zdecydowano o wyborze lokalizacji w hotelu w Ciechocinku, a nie zaplanowano szkolenia w bliższej lokalizacji?

     - Szkolenie, o którym mówił radny Piotr Ostrowski na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Żninie (choć tematu szkolenia nie było w porządku obrad), aktualnie jest na etapie planowania. Czy się odbędzie? Nie wiadomo. Gdy będzie decyzja, wszelkie szczegółowe informacje zostaną przekazane. Póki co mówimy jedynie o propozycji szkolenia i już pojawiają się niepotrzebne emocje. Radny Ostrowski, zamiast skutecznie zabiegać o drogę Podgórzyn-Rydlewo, czy o dodatkowe pieniądze na budowę chodnika w Podgórzynie (jak czyni to radny Idzi Mądry czy sołtys Podgórzyna) wciąż strzela do mnie na sesjach ... ze ślepaków. Warto nadmiar energii spożytkować na pracę dla społeczności Podgórzyna, w którym radny zresztą zamieszkuje - odpowiedział nam pisemnie za pośrednictwem rzecznika Urzędu burmistrz Robert Luchowski.

     Wiele jednak wskazuje na to, że zwłaszcza po wystąpieniu Piotra Ostrowskiego włodarz nie znajdzie zbyt wielu chętnych na wyjazd za tydzień do Ciechocinka

     Dla rozeznania się, jakie może być zainteresowanie tematem, zapytaliśmy przewodniczącego komisji budżetu i gospodarki w Radzie Miejskiej Leszka Kowalskiego, czy pojedzie. Poinformował, że zadzwonił w południe 13 marca do Urzędu i odmówił udziału w szkoleniu. Przyznał, że zastanawiał się nad tą decyzją jeszcze przed wystąpieniem Piotra Ostrowskiego.

     Jeśli chodzi o radnych opozycji, to przykładowo Aleksandra Nowakowska powiedziała nam, że nie jest zainteresowana. Także Dariusz Kaźmierczak nie wybierze się do Ciechocinka na szkolenie zaproponowane przez włodarzy Żnina. W jego przypadku nie chodzi jednak o to, że nie chce jechać, bo szkolenie będzie w Ciechocinku, tylko o to, z kim miałby w nim uczestniczyć. - Nie liczy się gdzie, tylko z kim. Dlatego nie jadę - skwitował Dariusz Kaźmierczak.

Karol Gapiński, 14 III 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry