Mniej śmieci niż w innych latach daje nadzieję, że świadomość społeczeństwa wzrasta.

     20 września grupa 12 uczniów wraz z opiekunami Anną Pańczak i Markiem Spochaczem udała się na wycieczkę rowerową brzegami Jeziora Rogowskiego w celu poszukiwania porzuconych odpadów. Sprzątanie okolicy jeziora odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji Sprzątanie świata, w której uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogowie uczestniczą od 25 lat. W tym roku wielkie sprzątanie przebiegało pod hasłem Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy! Ruch Sprzątanie Świata wywodzi się z Australii i został zapoczątkowany przez Iana Kiernana w 1989 roku. Obecnie w akcji bierze udział 160 państw oraz około miliona wolontariuszy.

     - Na ochotników, którzy z zapałem przystąpili do zbierania zalegających terany przybrzeżne śmieci, po skończonej pracy czekała niespodzianka w postaci ogniska i kiełbasek przygotowana  przez Huberta Dembowskiego - leśniczego i jednocześnie przedstawiciela koła łowieckiego "Diana" - relacjonuje Jolanta Czerniejewska ze SP w Rogowie.

     Leśniczy uświadamiał, że pozostawianie śmieci w lasach to nie tylko problem estetyczny. Rozkładając się uwalniają one chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Śmieci mogą rozkładać się po kilkaset lat, co stanowi niebezpieczeństwo dla zwierząt.  

     Po krótkiej pogadance na temat segregacji śmieci, a także sposobów ochrony przyrody,  uczniowie mogli poznać wyszkolonego psa myśliwskiego, który popisywał się swoimi umiejętnościami. Uczniowie usłyszeli też podstawowe sygnały myśliwskie na sygnałówce.

     Młodzi sprzątający wraz z opiekunami nie znaleźli dużo śmieci, co przyjęli z radością i nadzieją, że może właśnie takie akcje prowadzone co roku podnoszą świadomość społeczeństwa, że o planetę trzeba dbać.

Sylwia Wysocka, 23 IX 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry