Od 1 stycznia strażacy z 12 jednostek OSP na terenie gminy Kcynia dostaną 15 zł za godzinę prowadzonej akcji ratowniczej.

Tomasz Świerc zapewniał, że konieczne jest zwiększenie środków na fundusz przeciwpożarowy, bo obecni środków nie starczy na podstawowe potrzeby fot. Sylwia Wysocka
Tomasz Świerc zapewniał, że konieczne jest zwiększenie środków na fundusz przeciwpożarowy, bo obecni środków nie starczy na podstawowe potrzeby fot. Sylwia Wysocka

     Na poniedziałkowym posiedzeniu wspólnym komisji Rady Miejskiej w Kcyni radni rozważali podwyższenie ekwiwalentu pieniężnego dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej biorących udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniach pożarniczych organizowanych przez Państwową Straż Pożarną lub gminę.

     Dotychczasowa stawka 13 zł/h za działania ratownicze obowiązywała od grudnia 2017 roku. Stawka 7 zł/h za udział w szkoleniach wprowadzona została jeszcze wcześniej.

     Jarosław Kieca z referatu finansowego kcyńskiego ratusza tłumaczył, że ustawowo na gminie spoczywa obowiązek ustalenia stawek ekwiwalentów pieniężnych za udział w akcjach i szkoleniach przez strażaków ochotników.

     - Z uwagi na rosnące minimalne wynagrodzenie za pracę, która już dzisiaj wynosi 14,70 zł za godzinę, a od przyszłego roku będzie wynosiła 17 zł, wystosowano propozycję podwyżki stawki dla strażaków ochotników - wyjaśniał Jarosław Kieca. Tłumacząc, że propozycja przewiduje wzrost stawki z 13 do 15 zł za godzinę działań ratowniczych, czyli wzrost o 15%. 

     Podwyżka ekwiwalentu spowoduje wzrost wydatków, ale taką propozycję wysunął burmistrz Marek Szaruga mając na uwadze ogrom pracy, odpowiedzialność i zagrożenia, z jakimi borykają się ochotnicy podczas działań.

     Radny Tadeusz Lepper (OSP Sipiory) wyraził niezadowolenie z braku podwyżki za udział w szkoleniach. Zaznaczył, że szkoleń przybywa, w tym np. medyczne.

     Radny Tomasz Świerc (OSP Górki Zagajne) pytał, czy przewidywane jest też zwiększenie środków na fundusz przeciwpożarowy. - Na chwilę obecną fundusz przeciwpożarowy jest bardzo niski i jednostkom nie starczy środków na wiele podstawowych rzeczy. Ekwiwalent w wielu przypadkach przekazywane jest jednostce na podstawowe jej działanie, a strażak czyni powinność bez wynagrodzenia jako ochotnik - mówił Tomasz Świerc.

     Jan Kurant, przewodniczący Rady Miejskiej zaznaczył, że kwestię zwiększenia środków na ochronę przeciwpożarową należy wnieść przy konstruowaniu budżetu na 2020 rok.

     Radni projekt poparli, będzie on głosowany na dzisiejszej sesji. Podwyżka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2020 roku.

Sylwia Wysocka, 23 X 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry