Na cmentarzu w Szubinie rozpoczęła się budowa nowego Pomnika-Mogiły Powstańców Wielkopolskich 1918/1919.

Zanim powstanie nowy pomnik trzeba zdemontować stary. Na zdjęciu widać rozbiórkę powalonego przez Niemców monumentu, który przeleżał w tej pozycji 80 lat. fot. Remigiusz Konieczka
Zanim powstanie nowy pomnik trzeba zdemontować stary. Na zdjęciu widać rozbiórkę powalonego przez Niemców monumentu, który przeleżał w tej pozycji 80 lat. fot. Remigiusz Konieczka

     W styczniu ubiegłego roku ówczesny burmistrz Szubina Artur Michalak powołał społeczny komitet odbudowy Pomnika-Mogiły Powstańców Wielkopolskich. Na czele komitetu stanął ks. kan. Tadeusz Lesiński, proboszcz parafii pw. św. Marcina Biskupa i dziekan dekanatu szubińskiego. Komitet nie tylko pozyskiwał środki na odbudowę , ale również przybliżał ideę odbudowy pomnika. Ustalono, że w tym samym miejscu powstanie nowy pomnik, który będzie repliką tego z 1939 roku.

     Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu 1919 roku na cmentarzu w Szubinie zostali pochowani polegli w walce o miasto powstańcy wielkopolscy. Pierwszy pomnik powstał w 1924 roku, ale już na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych zaczęto w Szubinie mówić o konieczności przebudowy pomnika. Kolejny został odsłonięty w dwudziestą rocznicę Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, a mianowicie 22 stycznia 1939 roku. Po wybuchu wojny i wkroczeniu do Szubina niemieccy okupanci zburzyli pomnik-mogiłę. Główna konstrukcja (8 m wysokości) runęła na ziemię i tak przeleżała 80 lat.

     W środę 6 listopada na cmentarzu rozpoczęły się prace związane z budową repliki Pomnika-Mogiły Powstańców Wielkopolskich 1918/1919. W ramach inwestycji istniejący pomnik zostanie zdemontowany, a w jego miejscu powstanie nowy. Replika zostanie wykonana z piaskowca. Wykonawcą robót jest firma Granity Skwara Group s.c. z miejscowości Słopsk. Koszt zadania wyniesie 339.480 zł brutto. Zadanie zostanie dofinansowane w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Groby i cmentarze wojenne w kraju w kwocie 175.000 zł. Zakończenie robót zaplanowano na 20 grudnia br. 

     Film w zakładce Filmy.

Remigiusz Konieczka, 7 XI 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry