Silne podmuchy wiatru związane z oddziaływaniem niżu "Sabina", który przemieszcza się nad Europą, dotarły też nad powiat żniński. W 3 gminach strażacy od niedzielnego popołudnia do poniedziałkowego przedpołudnia interweniowali w związku z usuwaniem skutków wichury 8 razy.

"Sabina" nie była tak niszcząca, jak nawałnice z sierpnia 2017 r. Na zdjęciu połamane drzewa w Żninie po tamtej nawałnicy. fot. Karol Gapiński
"Sabina" nie była tak niszcząca, jak nawałnice z sierpnia 2017 r. Na zdjęciu połamane drzewa w Żninie po tamtej nawałnicy. fot. Karol Gapiński

     W niedzielę, 9 lutego w godzinach popołudniowych do zachodniej Polski dotarł orkan Sabina. W komunikatach meteorologicznych dla powiatu żnińskiego przewidywano wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 95 km/h, z południa i południowego-zachodu.
     W nocy z niedzieli na poniedziałek silny wiatr rzeczywiście dotarł nad Pałuki, ale nie miał aż takiej mocy, jak w województwie wielkopolskim. Rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie kpt. Mirosław Wrzesiński poinformował, że na terenie gmin Łabiszyn, Barcin i Żnin strażacy interweniowali łącznie 8 razy w związku z połamanymi konarami drzew nad drogami, chodnikami i budynkami. Zanotowano lekkie uszkodzenie opierzenia dachu w Jaroszewie. Była też interwencja związana z przechylonym przez wiatr drzewem, które oparło się o budynek produkcyjny w Józefince.
     - Poważniejszych zdarzeń nie odnotowaliśmy - podsumował kapitan.

Karol Gapiński, 10 II 2020

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry