Wójt Pryka, opłata, zmieszane odpady
Podwyższyć opłatę za zmieszane odpady
    Podnosząc cenę z 12 zł do 17 zł gmina chce zachęcić więcej osób do segregacji odpadów.

     Wójt Teodor Pryka chce, aby od nowego roku wyższe stawki za odbiór odpadów ponosili ci mieszkańcy, którzy nie segregują śmieci. Od 1 lipca mieszkańcy gminy Orchowo mają do wyboru 3 stawki opłat za śmieci. Opłata za jednego mieszkańca wynosić 12 zł miesięcznie, jeśli śmieci są zmieszane. Jeśli odpady są zbierane w sposób selektywny, to opłata wynosi 7 zł. Jeśli, oprócz segregacji odpadów mieszkaniec zadeklaruje kompostowanie odpadów biodegradowalnych, kuchennych i ogrodowych, to stawka wynosi 5 zł.
     Wójt zaproponował, aby od 2014 r. stawka za odpady zmieszane wzrosła z 12 do 17 zł za jednego mieszkańca. Pozostałe stawki mają zostać na dotychczasowym poziomie. Z deklaracji złożonych przez mieszkańców wynika, że dotychczas w gminie Orchowo 2.112 mieszkańców deklaruje selektywną zbiórkę odpadów komunalnych wraz z kompostowaniem odpadów biodegradowalnych. 284 deklaruje selektywną zbiórkę odpadów komunalnych bez kompostowania. Aż 978 mieszkańców deklaruje zbiórkę odpadów zmieszanych. Wójt przez podwyżkę opłaty za odpady zmieszane chce zachęcić mieszkańców do selektywnej zbiórki odpadów.
     Projekt uchwały omawiany był podczas wspólnych obrad komisji rolnej i oświaty 25 listopada. Wójt Pryka zapowiedział, że muszą zostać także wprowadzone kontrole oddawanych śmieci, bo często w odpadach deklarowanych jako segregowane znajdują się śmieci zmieszane. Kontrole mają również sprawdzić, czy rzeczywiście jest prowadzone kompostowanie.
     Radny Sebastian Gonicki stwierdził, że jest trochę zniechęcony do segregacji odpadów, bo przez cały weekend nie mógł nigdzie kupić worków do odpadów szklanych. Zaznaczył, że w innych workach firma odbierająca śmieci nie chce odbierać takich odpadów.
     Wójt przyznał, że jest coraz więcej uwag dotyczących sprzedaży worków i w takim razie trzeba będzie rozpatrzyć rozprowadzanie takich worków przez Urząd Gminy, skoro sklepy nie chcą na tym zarabiać.
     Nowa stawka za odpady ma zostać przyjęta na sesji Rady Gminy 29 listopada.

Roman Wolek
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1137 (48/2013)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry