Żnin, parkingi, parkometry, strefa, przetarg
    
     Są już zamówione parkometry i udało się nawet wynegocjować cenę niższą niż zakładano w budżecie. Rada Osiedla nr 2 protestuje w związku z zamiarem objęcia płatną strefą parkingów także rynku i ul. Śniadeckich, ale póki co uchwała nie określa tam miejsc przeznaczonych do parkowania.

     Burmistrz Żnina Robert Luchowski poinformował, że przetarg na obsługę płatnej strefy parkowania został rozstrzygnięty i sprawa zbliża się do finału, którym będzie uruchomienie strefy. Gmina Żnin ogłosiła przetarg na parkometry 9 lutego, otwarcie ofert nastąpiło 25 lutego, a wybór najkorzystniejszej z nich 4 marca. Podpisanie przez burmistrza umowy z dostawcą parkometrów nastąpiło 14 marca i od tej daty wykonawca ma 45 dni na zrealizowanie usługi, czyli do 28 kwietnia. Zatem strefa ma szansę być uruchomiona od 1 maja. To blisko rok później, niż to przewidział i zapowiedział w kwietniu ubiegłego roku Robert Luchowski. Wtedy stwierdził, że płatne parkingi będą funkcjonowały od czerwca 2015 r.
     Przetarg na parkometry wygrały Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy za 383.302,44 zł. To kwota o około 120.000 zł korzystniejsza dla gminy, niż założono w budżecie. Burmistrz poinformował, że parkometrów będzie 16.
     Trzech strażników miejskich przyjęło propozycję burmistrza i zostanie przeniesionych do PUK, gdzie będą zajmowali się obsługą płatnej strefy parkowania. Nie znamy planów zawodowych pozostałych dwóch osób. Pracownicy zostaną przeniesieni do PUK od razu po zakończeniu pracy w Straży Miejskiej, czyli 1 kwietnia, dla zachowania ciągłości zatrudnienia, mimo że strefa parkowania przez kolejny miesiąc nie będzie jeszcze działała. Prezes zarządu spółki PUK będzie miał za zadanie wytyczyć im zakresy obowiązków, którymi będą zajmowali się do momentu uruchomienia strefy.

Za pierwsze pół godziny parkowania zapłacimy 50 groszy; za pierwszą godzinę 1,50 zł; za drugą - 1,80 zł; za trzecią - 2 zł; za czwartą i następną - 1,50 zł.
Stawka miesięczna abonamentu dla osób mieszkających na ulicach objętych płatną strefą parkowania wyniesie 20 zł, dla wszystkich pozostałych - 100 zł; abonament w wysokości 250 zł zapłacimy za kwartał; 500 zł - za pół roku i 900 zł za rok.

     Przypomnijmy, że jednym z założeń strefy parkowania było docelowo objęcie nią także miejsc postojowych wyznaczonych na rynku i ul. Śniadeckich. Rada Osiedla nr 2, której przewodniczącym jest Ireneusz Starczewski, radny Żnina, który mandat uzyskał startując z komitetu Roberta Luchowskiego, podjęła na swoim zebraniu uchwałę o złożeniu pisemnego protestu w tej sprawie do przewodniczącego Rady Miejskiej i burmistrza. Rada Osiedla nr 2 napisała, że w Żninie nie ma zakładów przemysłowych i dlatego powinno się stawiać na turystykę, a parkingi na rynku i na ul. Śniadeckich zniszczą - według opinii gremium, któremu przewodniczy Ireneusz Starczewski - wizerunek miasta. Ponadto w proteście Rada Osiedla zwróciła uwagę, że i tak teraz na ul. Śniadeckich parkują codziennie samochody, a strefy tam nie ma. W piśmie Rada Osiedla ostrzegła, że jeśli będzie taka konieczność, to oni mogą dostarczyć podpisy mieszkańców, a także zorganizować protest. Co na to władza Żnina? - takim pytaniem kończy się to pismo. Dodajmy, że osiedle nr 2 to bloki wielorodzinne i zabudowa jednorodzinna w zachodniej części miasta (stare miasto nie ma swojego samorządu osiedlowego).
     - 1 marca do burmistrza Żnina Roberta Luchowskiego zostało skierowane pismo od Rady Osiedla nr 2, dotyczące parkingu na płycie rynku oraz przy ul. Śniadeckich. Przewodniczący rady pan Ireneusz Starczewski zwrócił uwagę, że na ulicy Śniadeckich codziennie parkują samochody i domagał się ustosunkowania się burmistrza Żnina do tego problemu. Burmistrz zdecydował o podjęciu czynności sprawdzających na miejscu, tj. na ulicy Śniadeckich i o przeprowadzeniu przez okres jednego tygodnia obserwacji parkujących samochodów. Na powyższą okoliczność został sporządzony raport wraz z dokumentacją fotograficzną. Na tej podstawie w najbliższym czasie zostanie zajęte stanowisko i przekazane wnioskodawcy - przekazał Dawid Kolasa, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Żninie.
     Na wczorajszej sesji w porządku obrad znalazła się uchwała zmieniająca pierwotną uchwałę w sprawie strefy płatnego parkowania. Kolejna zmiana jest związana z następnymi uwagami wojewody kujawsko-pomorskiego. Tym razem uznał on, że uchwała była zbyt szczegółowo napisana, jeśli chodzi o sprawy techniczne funkcjonowania strefy. Rada Miejska jest organem uchwałodawczym, a nie wykonawczym, więc nie powinna tak szczegółowo określać regulaminu, czyli np. wzorów kart parkingowych i biletów.
     - Druga sprawa, na którą zwrócił uwagę wojewoda, to kwestia wydawania duplikatów kart abonamentowych. Prawnicy Urzędu Miejskiego stwierdzili, że nie powinny być wydawane duplikaty tych kart. Wojewoda uznał, że jednak powinny. Tymczasem my się obawialiśmy, że może się odbywać taki proceder, że będą wydawane duplikaty rzekomo zgubionych kart, a w rzeczywistości kierowcom będzie chodziło o posiadanie większej ilości tych kart. Poza tym jest jeszcze problem, czy te karty wydawać na nazwisko właściciela auta, czy na numer rejestracyjny. Przecież tym samym samochodem mogą kierować różni członkowie rodziny. Naszym zdaniem, należałoby pójść w kierunku wydawania duplikatów kart z indywidualnymi numerami, tak jak np. jest w przypadku biletów komunikacji miejskiej. Wówczas, jeśli ktoś zgłosi się po duplikat, bo zgubił swoją kartę, to dostanie duplikat, ale będzie on już z nowym numerem, a korzystanie z karty oryginalnej, mimo wydanego duplikatu, będzie można wychwycić właśnie po tym numerze. Poza tym chodzi nam o to, żeby bilet parkingowy był ważny w całej naszej strefie, a nie na wybranej ulicy, jak jest np. w Bydgoszczy. U nas, jeśli kierowca wykupi bilet w parkometrze na określonej ulicy, np. na ul. Kościuszki godzinny, to nie będzie wykluczało, że w tej godzinie pojedzie załatwić swoje sprawy na 700-lecia i tam też w ramach tego samego biletu będzie mógł zaparkować - tłumaczył konieczność zmian w uchwale Grzegorz Koziełek, przewodniczący Rady Miejskiej. Sugestia wojewody była też taka, żeby osoby do obsługi płatnych stref parkowania nie pobierały żadnych opłat, nie wydawały biletów ani abonamentów.
     Przewodniczący Rady Miejskiej odniósł się do wspomnianego pisma Rady Osiedla nr 2, bo zostało ono zaadresowane również do przewodniczącego Rady Miejskiej w Żninie. Grzegorz Koziełek podkreślił, że w tej chwili strefa parkowania nie obejmuje ani rynku, ani ul. Śniadeckich, ani nawet ul. Sądowej - ze względu na zapisy planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego. - Przypomnijmy, że w przypadku ul. Sądowej jest to kwestia parkingu przy Alei Gwiazd Sportu Motorowodnego, bo tam w planie jest zapisany skwerek, a mimo to kilka lat temu powstał parking i to zostało zatwierdzone w organizacji ruchu. W każdym razie strefa nie obejmuje ani placu Wolności, ani ul. Śniadeckich, ani ul. Sądowej, więc tyle odpowiem na pismo Rady Osiedla nr 2. Inna sprawa, że faktycznie na ul. Śniadeckich można zobaczyć, że często parkują samochody nawet cały dzień, mimo że nie są to dostawcy towarów. To jest niezgodne z przepisami i powinno być karane przez policję - stwierdził Grzegorz Koziełek.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1258 (12/2016)

Inne teksty na ten temat:

Prokuratura zbada legalność płatnego parkowania

Z mandatem do kasy

 

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry