Łabiszyn, gmina, woda, ścieki, opłata, podwyżka
    
     Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Łabiszynie radni podjęli decyzję o podniesieniu opłat za dostarczanie wody i za odprowadzanie ścieków. Podwyżki będą nieznaczne, a cena wody i ścieków pozostanie najniższa w regionie.

     Ostatnia podwyżka stawek za wodę i za ścieki w gminie Łabiszyn miała miejsce w lipcu 2013 roku. Teraz radni podjęli decyzję, aby opłaty za wodę i za ścieki podnieść.
     Od 1 lipca mieszkańcy gminy Łabiszyn zapłacą 2,81 zł brutto za 1m3 dostarczonej wody. Do tej pory płacili o 9 groszy mniej, czyli 2,72 zł brutto za 1m3 wody. Opłata abonamentowa nie zmieni się i wynosić będzie 4,32 zł miesięcznie.
     Nowa stawka za 1m3 odprowadzonych ścieków, jaką uchwalili radni, wynosi 5,01 zł brutto. W tej chwili mieszkańcy gminy Łabiszyn płacą za ścieki 4,90 zł, zatem od 1 lipca zapłacą za nie o 11 groszy więcej.
     - Ta stawka, która teraz obowiązuje, jest u nas już kilka lat, natomiast koszty wszystkiego rosną - mówił na posiedzeniu komisji burmistrz Łabiszyna Jacek Idzi Kaczmarek. - Rosną chociażby koszty pracownicze, więc gdzieś te regulacje trzeba wprowadzić. Koszty energii elektrycznej też rosną, a akurat nasz system kanalizacyjny jest bardzo mocno energochłonny, bo to są już stare technologie sprzed trzydziestu lat.
     Burmistrz Łabiszyna przyznał, że kondycja Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łabiszynie jest dobra i bezpieczna, ale nadwyżka wypracowana przez ten zakład się zmniejszyła. W 2014 roku ta nadwyżka wyniosła ponad 100.000 zł, a w 2015 roku nadwyżki było 54.000 zł.
     - Jeżeli modernizujemy chociażby stację uzdatniania wody w Łabiszynie, porządkuje się ciśnienie w sieciach, w efekcie są pęknięcia i awarie - argumentował burmistrz. - W ostatnim 1,5 roku w mieście było widać te awarie. Teraz już powoli się to uspokaja, niemniej jednak koszty zakład ponosi. Robimy też taką akcję, że łączymy wszystkie sieci wodociągowe, żeby cała sieć była ze sobą połączona. To powoduje pewnego rodzaju uporządkowanie spraw związanych z jakością wody. Doszliśmy po raz pierwszy do tego, że wszystkie ujęcia wody, łącznie z Ojrzanowem, z którym zawsze był problem, są przez sanepid w pełni dopuszczone do spożycia.
     Burmistrz zwrócił uwagę, że łabiszyńska stawka jest najniższą w regionie i przedstawił radnym wykaz stawek za wodę i za ścieki w gminach ościennych, gdzie na przykład w gminie Szubin za 1m3 wody mieszkańcy muszą płacić 3,65 zł brutto, a za 1m3 ścieków 7,18 zł brutto. W gminie Barcin stawki wynoszą 3,14 zł brutto za 1m3 wody i 5,45 zł za 1m3 ścieków, a w gminie Żnin są to stawki 3,42 zł brutto za 1m3 wody i 5,52 zł brutto za 1m3 ścieków.
     13 radnych opowiedziało się za podwyżką cen za wodę i  ścieki, jeden wstrzymał się od głosu.

Magdalena Kruszka
Pałuki nr 1266 (20/2016)

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry