Trzemeszno, odpady, opłata, podwyżka

     Powodem wprowadzenia podwyżki jest wożenie odpadów do Lulkowa.

Trzemeszeńscy samorządowcy do maksimum wykorzystali możliwość wożenia odpadów na składowisko gminne w Świętym. Jednak teraz śmieci z terenu gminy muszą już trafiać do Lulkowa. fot. Roman Wolek
Trzemeszeńscy samorządowcy do maksimum wykorzystali możliwość wożenia odpadów na składowisko gminne w Świętym. Jednak teraz śmieci z terenu gminy muszą już trafiać do Lulkowa. fot. Roman Wolek

     WOŻĄ DO LULKOWA
     Już wkrótce mieszkańców gminy Trzemeszno czeka podwyżka opłat za odbiór odpadów komunalnych. Konieczność podniesienia stawek spowodowana jest tym, że od lipca śmieci z Trzemeszna trafiają do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Lulkowie (gm. Gniezno). Budowa zakładu w Lulkowie była konieczna, aby sprostać zaostrzonym wymogom co do składowania i przerabiania odpadów. Inwestycja została zrealizowana wspólnie przez gminy powiatu gnieźnieńskiego i wrzesińskiego. Całkowity koszt budowy zakładu mieszczącego się tuż przy granicy z gminą Trzemeszno to 81,5 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło ponad 46,4 mln zł.
     Za każdą tonę odpadów zmieszanych dostarczanych do zakładu w Lulkowie gminy muszą płacić 245 zł. Dotychczas opłata za odpady z gminy Trzemeszno przyjmowane na składowisku w Świętym koło Trzemeszna wynosiła 195 zł. Wzrost kosztów dla gminy musiał się więc przełożyć na podwyżkę dotychczas obowiązujących stawek za odbiór odpadów od mieszkańców.
     BĘDZIE DROŻEJ
     Obecnie w gminie Trzemeszno stawka opłat wynosi miesięcznie od jednego mieszkańca 8 zł za śmieci segregowane i 15 zł za odpady zmieszane. Na sesji Rady Miejskiej 11 lipca została przyjęta uchwała zatwierdzająca nowe stawki wynoszące 10 zł za osobę za odbiór śmieci segregowanych i 17 zł odpadów zmieszanych. Uchwała zakłada także obniżenie opłat za śmieci segregowane dla lokali zamieszkanych przez więcej niż 4 osoby. Opłata za osobę będzie obniżana ze względu na liczbę mieszkańców: do 9 zł przy 5 osobach, do 8,50 zł przy 6 osobach, do 8 zł przy 7 osobach, do 7,50 zł przy 8 osobach, do 7 zł przy 9 osobach oraz do 6,50 zł przy 10 lub większej liczbie osób. Stawki te obowiązywać będą od 1 sierpnia.
     Na poniedziałkowej sesji radny Zbigniew Matelski przekonywał, że gdyby samorząd podjął odpowiednie działania wcześniej, to odpady niesegregowane z Lulkowa mogłyby trafiać na wysypisko w Świętym. Podkreślał, iż wcześniej były jeszcze środki na dofinansowanie likwidacji wysypisk, ale gmina z tego nie skorzystała. Według radnego Matelskiego w gminie nie ma racjonalnego gospodarowania odpadami, dlatego informował, że nie będzie głosował za podwyżką, bo są rezerwy, które można by wykorzystać.  Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Daniel Bisikiewicz także twierdził, że nie został przekonany do podwyżki.
     RADNI POPARLI
     Wiceburmistrz Dariusz Jankowski przypominał, że komisja rewizyjna w swojej opinii do absolutorium różnicę między dochodami a wydatkami na odpady potraktowała jako zarzut. Niepodwyższenie opłaty będzie powodowało jeszcze większe straty. Przypominał, że i tak gmina o rok przesunęła termin wywożenia odpadów do Lulkowa. Burmistrz Krzysztof Dereziński zwracał uwagę, że są osoby na sali, które mówią, iż nie będą głosowały za podwyżką, a które krytykowały go, iż nie woził już wcześniej odpadów do Lulkowa.
     Ostatecznie za wprowadzeniem nowych stawek opłat zagłosowało 9 radnych: Magdalena Krzyżaniak-Świątek, Grzegorz Koperski, Przemysław Woźny, Tadeusz Pawlak, Michał Behnke, Maciej Dalewski, Kacper Lipiński, Mieczysław Chojecki i Ludwik Macioł. Od głosu wstrzymali się: Sławomir Peno, Maria Sobieszak i Renata Wiśniewska, a przeciw głosowali: Zbigniewa Matelski i Daniel Bisikiewicz.

Roman Wolek

Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1274 (28/2016)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry