Szubin, gmina, woda, ścieki, opłata
    
     Pięć groszy netto za metr sześcienny dostarczonej wody i aż 35 groszy netto mniej za każdy metr odprowadzonych ścieków. Takie obniżki szykują się w gminie Szubin.

     Ponad miesiąc temu Komunalne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Szubinie wystąpiło do burmistrza Szubina Artura Michalaka z wnioskiem, w którym zawarte zostały propozycje taryf za dostarczanie wody i odprowadzenie ścieków. Burmistrz nie zanegował propozycji nowych taryf i trafiły one pod obrady Rady Miejskiej w Szubinie. Tymi taryfami radni zajmą się dziś. Bez względu na to czy je zatwierdzą czy nie, to i tak od 1 września zaczną obowiązywać.
     KPWiK proponuje, aby dotychczasowa cena za wodę była niższa o 5 groszy i z 3,38 zł za 1 m3 netto wynosiła 3,33 zł/m3. Jeśli chodzi o ścieki, to KPWiK proponuje obniżkę o 35 groszy, z 6,65 zł.m3 do 6,30 zł/m3. Mówimy o stawkach netto, do których trzeba doliczyć podatek VAT. W zaproponowanych taryfach nie ma wysokości stawek podatku, a jedynie stwierdzenie, że VAT jest zgodny z przepisami na dzień obowiązywania taryfy.
     Jak nam wyjaśniła główna księgowa KPWiK Danuta Tyczyńska, na obniżkę taryf wpływ miało kilka czynników - obniżenie kosztów amortyzacji, spadek cen za energię elektryczną i zwiększenie zużycia wody.
     W przypadku ścieków koszty amortyzacji spadły z 31% do 24%, a w przypadku wody spadły z 21% do 16%. Amortyzacja jest kosztem naliczanym w związku ze stopniowym zużywaniem się środków trwałych. W przypadku spółki dotyczy to m.in. rur kanalizacyjnych, wodociągowych, przepompowni, itp. Z biegiem czasu koszty amortyzacji spadają, a konserwacja tych urządzeń odbywa się ze środków remontowych. Nawet gdyby została zrealizowana uchwała Rady Miejskiej w Szubinie, dotycząca przekazania aportem środków trwałych spółce na sumę ponad 4,4 mln zł, to taryfy za wodę i ścieki nie wzrosłyby, a co najwyżej byłaby mniejsza obniżka.
     Główna księgowa powiedziała nam, że spółka zainwestowała w infrastrukturę 24.919.772,27 zł w latach 2003-2015. - Te inwestycje, choć kosztowały, dają po latach oszczędności - mówi główna księgowa. Jedną z nich jest automatyka na stacjach wodociągowych i na oczyszczalni ścieków. Pozwala ona zaoszczędzić zużycie energii. Na obniżenie kosztów związanych ze zużyciem energii miała wpływ umowa z nowym dostawcą. W wyniku przetargu dostawcą została firma Enea. Cena energii elektrycznej spadła średnio o 2,5%. W spółce odnotowano też wzrost sprzedaży wody.
     Danuta Tyczyńska dodała, że firma świadczy też usługi na rzecz mieszkańców gminy. - Kiedy nie ma awarii, to nasi pracownicy nie siedzą, ale pracują dla mieszkańców - mówi główna księgowa. - Biorąc pod uwagę pierwsze pół roku, to na zaplanowane 500.000 zł na usługi na cały rok, wykonano ich za 480.000 zł.
     O 2 grosze spadnie też taryfa za odprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych. Z 16 gr/m2 na miesiąc do 14 gr/m2.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1276 (30/2016)

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry