Mogilno, gmina, śmieci, podwyżka, przetarg
    
     5 lipca gmina Mogilno ogłosiła przetarg nieograniczony na Odbieranie i zagospodarowanie stałych odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, na terenie gminy Mogilno.

     Wpłynęła tylko jedna oferta, złożona przez gminna spółkę MPGK na kwotę 2.641.027,39 zł. Tymczasem burmistrz na ten cel przeznaczył w budżecie kwotę 2.364.000 zł, czyli prawie 300.000 zł mniej. Przetarg nie został na razie rozstrzygnięty. Nie zostanie także od razu unieważniony. Termin związania ofertą to 60 dni. W tym czasie ratusz musi podjąć decyzję, czy unieważnia przetarg, czy MPGK przetarg wygrywa.
     Podczas wrześniowych komisji Rady Miejskiej (sesja ma być 14 września) prezes spółki Artur Lorczak ma przedstawić radnym kalkulację kosztów, jakie firma ponosi przy zbieraniu odpadów. Jeżeli radni zgodzą się z jego argumentacją, nie będzie trzeba unieważniać przetargu. Konieczne jednak będzie wtedy podniesienie opłat za śmieci.
     Spytaliśmy zastępcę burmistrza, do jakiego poziomu trzeba by zatem podnieść cenę za śmieci. - Różnica między tą kwotą (kwotą wskazaną w przetargu - przyp. das), a łącznym wpływem z opłaty śmieciowej wskazuje, że brakuje 1 zł od mieszkańca za miesiąc - tłumaczył Jarosław Ciesielski. Obecna stawka za odpady segregowane wynosi 9 zł, a za zmieszane 18 zł. Oznacza to więc, że opłata miałaby wzrosnąć do 10 zł za odpady segregowane i do 20 zł za odpady zmieszane.
     Okazuje się, że głównym powodem wzrostu kosztów jest co roku od 10% do 20% wzrastająca ilość zbieranych odpadów, zarówno tych segregowanych, jak i zmieszanych. Jak tłumaczy Jarosław Ciesielski: - W bieżącym roku niestety nie jest lepiej i jeśli obecny trend utrzyma się do końca roku, to znowu odnotujemy wzrost masy zebranych śmieci na poziomie 15-20%. Jak na razie nie ma podstaw do stawiania prognoz, że w roku 2017 taka sytuacja ulegnie jakiejś radykalnej zmianie.

Damian Stawski
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1280 (34/2016)

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry