Trzemeszno, centrum, handel, opłata, targ
    
     Większość radnych zadecydowała, aby opłata targowa za handel na pl. św. Wojciecha była taka sama, jak na wyznaczonym targowisku.

     Od 17 sierpnia osoby handlujące na pl. św. Wojciecha w Trzemesznie, czyli w centrum miasta, płacą opłatę targową wynoszącą 12 zł, a więc taką samą, jak na wyznaczonym targowisku przy ul. Mogileńskiej.
     Od ponad 2,5 roku za handlowanie w centrum obowiązywała opłata 50 zł. Miała ona zniechęcić osoby handlujące do wystawiania swych stoisk poza wyznaczonym do handlowania targowiskiem. Tak się jednak nie stało, gdyż część osób nadal handlowała na pl. św. Wojciecha.
     Aby uregulować sprawy handlu ulicznego w 2013 r. wydano 1.190.997,40 zł na modernizację gminnego targowiska przy ul. Mogileńskiej. Gmina pozyskała na ten cel dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości 724.348 zł. Pod koniec 2013 r. Rada Miejska podjęła uchwałę, w której ustalono stawkę opłaty wynoszącą aż 200 zł za handlowanie poza wyznaczonym targowiskiem. Jednak Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu stwierdziła nieważność tej uchwały uzasadniając, że uchwalenie stawki 200 zł za handlowanie poza wyznaczonym targowiskiem jest sprzeczne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Według RIO, naruszało to zapis mówiący o tym, że wszyscy są wobec prawa równi oraz mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. W związku z tym na sesji Rady Miejskiej 29 stycznia 2014. r. radni przyjęli kolejną uchwałę, w której zapisano, że opłata za handlowanie poza wyznaczonym targowiskiem ma wynosić 50 zł. I taka opłata obowiązywała do połowy sierpnia bieżącego roku.
     Projekt zrównania stawki do 12 zł na pl. św. Wojciecha zgłosił radny Kacper Lipiński. I taka stawka przegłosowana została większością głosów na sesji Rady Miejskiej 27 lipca.

Roman Wolek
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1281 (35/2016)

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry