Stefan Firszt, prezes spółki komunalnej Wodbar w Barcinie, która zajmuje się m.in. produkcją ciepła dla osiedli mieszkaniowych w Barcinie i Piechcinie oraz dla budynków instytucji publicznych tam umiejscowionych poinformował na sesji Rady Miejskiej 29 czerwca, że od 1 września wzrosną taryfy za ciepło. Podwyżka wynieść ma aż 15%, bo tak zakłada projekt taryf, który przedsiębiorstwo Wodbar złożyło do zatwierdzenia przez Urząd Regulacji Energetyki.

     Po sesji Stefan Firszt tłumaczył nam szczegółowo przyczyny podwyżki taryf. Otóż po 2-letnim okresie spadków cen za węgiel, od początku br. ceny te wzrastają. Wodbar już rozstrzygnął przetarg na zakup węgla na nowy  sezon grzewczy. Zgłosiło się kilkukrotnie mniej oferentów, a ceny były zdecydowanie wyższe. Ostatecznie wybrana została oferta za cenę wyższą od zeszłorocznej o 58%. Pierwsza partia droższego węgla już przyjechała, o czym opowiedział nam Andrzej Bartkowiak, kierownik Zakładu Ciepłowniczego Wodbar, na który składają się obydwie ciepłownie: w Barcinie i Piechcinie.
     W okresie letnim  tylko do podgrzewania wody Wodbar zużywa około 5-6 ton węgla dziennie w Barcinie i połowę z tego w Piechcinie. Zapasy zeszłorocznego, tańszego węgla zatem starczą jeszcze na całe wakacje.

     Film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 29 VI 2017

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry