Części do zachodnich maszyn rolniczych - PHU Tomasz Nowak

Mieszkańcy będą płacić więcej za wodę i ścieki od 1 listopada.

     Orchowscy radni poparli przygotowany projekt podwyżek opłat za wodę i ścieki. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie omawiany i opiniowany był podczas wspólnych obrad komisji 25 września. Zgodnie z przygotowanym projektem, wszystkie ceny za wodę mają wzrosnąć o 0,20 zł za m3. Stawka dla mieszkańców ma więc wynosić 2,35 zł za m3. Opłaty za ścieki mają wzrosnąć o 0,30 zł za m3. Dla mieszkańców mają więc wynieść 4,25 zł za m3. Do cen tych trzeba doliczyć 8% podatku VAT. Nowe wyższe stawki mają obowiązywać od 1 listopada.
     Podczas poniedziałkowych obrad Piotr Wędzikowski z Urzędu Gminy wyjaśniał radnym, że straty wody na obydwu hydroforniach wynoszą łącznie ponad 37%. Koszt wyprodukowania 1 m3 wody kosztuje w gminie Orchowo 3,33 zł, natomiast odprowadzenie 1 m3 ścieków to koszt 6,59 zł. Gmina musi więc do tych stawek dopłacać własne środki.
     Radny Grzegorz Mikuła dociekał, dlaczego są tak duże straty wody. Zaskoczony był tymi ilościami także Ryszard Świtek, który proponował, aby tą sprawą zainteresowała się komisja rewizyjna. Jak wyjaśniał Piotr Wędzikowski, straty spowodowane są głównie płukaniem sieci wodociągowej oraz awariami.
     W głosowaniu za udzieleniem opinii pozytywnej o proponowanych podwyżkach za wodę i ścieki było 6 radnych, 6 radnych wstrzymało się od głosu, a przeciw byli: Ryszard Świtek i Alicja Bartz.

Paweł Lachowicz
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1337 (39/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry