Projekt dostosowania sieci szkół i nowych obwodów szkolnych w Żninie został przyjęty przez Radę Miejską.

     Na sesji Rady Miejskiej w Żninie 17 lutego został przyjęty przez rajców proponowany przez burmistrza Roberta Luchowskiego projekt dostosowania gminnej sieci szkół do reformy systemu szkolnictwa. Tak, jak informowaliśmy w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki, zostały określone nowe obwody, z których terenu dana szkoła będzie miała obowiązek przyjąć dzieci w poczet swoich uczniów.

     Na mocy przyjętej uchwały w gminie Żnin będzie działało pięć publicznych szkół podstawowych: nr 1, nr 2 i nr 5 w samym mieście oraz SP w Januszkowie i SP w Słębowie z filia w Cerekwicy. W trakcie dyskusji nad głosowanym projektem radny Idzi Mądry, który reprezentuje w radzie okręg z Wenecją, Podgórzynem i Białożewinem zasygnalizował, że rodzice uczniów w tych miejscowościach poprosili go o złożenie wniosku formalnego o zmianę w projekcie uchwały. Chcieli, aby ich dzieci trafiły do "jedynki", a nie do "piątki". Zarządzona została przerwa, w trakcie której Idzi Mądry został przekonany - dodajmy, że w Radzie reprezentuje on klub popierający włodarza - do wycofania swojego wniosku. Tak też uczynił. W najbliższym czasie ma też zostać zorganizowane w Białożewinie osobne spotkanie kierownika wydziału edukacji, Jacka Świtały i dyrektora Publicznego Gimnazjum nr 1 w Żninie Krzysztofa Kaczmarka (ta szkoła będzie przekształcana w SP 5) z rodzicami dzieci. Dokładny termin jeszcze nie został określony.

     W trakcie przedstawiania projektu uchwały burmistrz poinformował, że koszty zaadaptowania budynków na potrzeby ośmioklasowych szkół podstawowych wyniosą tylko w tym roku blisko 180.000 zł. Tymczasem subwencja ministerialna będzie niższa o około 400.000 zł, niż w poprzednim roku. Gmina skorzysta przy wprowadzaniu nowej sieci szkół z własnej rezerwy celowej w oświacie. Burmistrz zastrzegł też, że mimo zapowiedzi ministerialnych, że żaden nauczyciel nie straci pracy, on nie może tego zagwarantować. Te słowa zaniepokoiły innego radnego z klubu go popierającego, a mianowicie Tomasza Wysockiego. I podczas przyjmowania projektu okazało się, że to właśnie on jako jedyny z rajców wstrzymał się od głosu.

     Nowe obwody szkół zostały opublikowane w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki nr 7/2017 z 16 lutego.

     Film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 17 II 2017

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry