Szkoła podstawowa wchodząca w skład Zespołu Szkół w Szubinie w przyszłym roku obchodzić będzie 35-lecie istnienia. W roku jubileuszu placówka ma otrzymać nowy sztandar wraz z nadaniem imienia. Patronem szkoły ma zostać ks. prałat Jan Kątny.

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Szubinie wraz z dyrektor placówki Kingą Ciszewską prezentują fotografię ks. prałata Jana Kątnego, który ma zostać patronem wchodzącej w skład zespołu szkoły podstawowej fot. Remigiusz Konieczka
Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Szubinie wraz z dyrektor placówki Kingą Ciszewską prezentują fotografię ks. prałata Jana Kątnego, który ma zostać patronem wchodzącej w skład zespołu szkoły podstawowej fot. Remigiusz Konieczka

     Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie istnieje od 1983 roku. W 2018 r. obchodzić będzie uroczystość 35-lecia działalności. Już teraz trwają przygotowania do jubileuszu. Jak powiedziała dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Szubinie Kinga Ciszewska, na czerwiec przyszłego roku planowany jest jubileusz połączony z nadaniem patrona szkole podstawowej i nowego sztandaru.
     Pierwszy etap związany z nadaniem patrona szkoła ma już za sobą. 9 listopada odbyły się wybory, w których społeczność szkolna (nauczyciele, uczniowie, rodzice) mogła oddać głos na jednego z dwóch kandydatów na patrona szkoły podstawowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Specjalnych. Wybierano między świętym Janem Pawłem II a ks. prałatem Janem Kątnym, zmarłym w 2014 roku wieloletnim proboszczem parafii pw. św. Marcina w Szubinie. Więcej głosów oddano na ks. Jana Kątnego.
     Dyrektor zapytaliśmy, dlaczego na patrona wybrano ks. Jana Kątnego. - Ponieważ był postacią bardzo nam bliską. Kiedy pełnił funkcje proboszcza, często odwiedzał naszą szkołę, był otwarty na nasze środowisko, był osobą bez barier, która łączyła ludzi. Chcemy tego uczyć nasze dzieci, tej otwartości wobec innych, przełamywania barier, ciepła i serdeczności. Na cmentarzu w Szubinie znajduje się jego grób, który będziemy mogli odwiedzać - mówi dyrektor. Teraz szkoła z pomocą z ks. dziekana Tadeusza Lesińskiego zamierza wystąpić o zgodę do rodziny księdza Jana Kątnego oraz o zgodę władz kościelnych. - Jak uzyskamy zgody, to wtedy wystąpimy z wnioskiem do organu prowadzącego o nadanie szkole patrona - wyjaśnia dyrektor Kinga Ciszewska.
     Przypomnijmy, że organem prowadzącym placówki jest powiat nakielski, a patron nadawany jest w formie uchwały podejmowanej przez Radę Powiatu w Nakle. Jeśli uchwała zostanie podjęta, to placówka rozpocznie starania o sztandar. Szkoła wystąpiła też o patronat honorowy do burmistrza Szubina. - To duże wyzwanie, ale myślę, że sobie z tym poradzimy - dodaje Kinga Ciszewska.
     W skład Zespołu Szkół Specjalnych wchodzą: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła przysposabiająca do pracy. Patron zostanie nadany szkole podstawowej, ponieważ - jak wyjaśniła dyrektor - zespołom szkół nie nadaje się patronów, za dwa lata nie będzie klas gimnazjalnych, a szkoła podstawowa ma najwięcej uczniów z trzech wchodzących w skład zespołu.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1344 (46/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry