Stefan Zataj kierownikiem filii Szkoły Powszechnej w Żninie z siedzibą w Górze był od września 1937 roku. 28 sierpnia 1939 roku jako podporucznik rezerwy pożegnał się z rodziną w związku z mobilizacją. Zginął 18 września w największej bitwie wojny obronnej 1939 nad Bzurą. W piątek na murze szkoły, którą niegdyś kierował, odsłonięta została tablica upamiętniająca jego postać.

Jaromira i Romuald Zatajowie oraz ich córka Joanna Zataj-Ross złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ppor. Stefana Zataja fot. Karol Gapiński
Jaromira i Romuald Zatajowie oraz ich córka Joanna Zataj-Ross złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ppor. Stefana Zataja fot. Karol Gapiński

     Żnińska Trójka nosi imię Armii Krajowej. W tym roku Dzień Patrona był tym bardziej szczególny, że odsłonięta została na froncie budynku głównego Zespołu Szkół Społecznych Trójka tablica upamiętniająca ppor. rezerwy Stefana Zataja, ostatniego przedwojennego kierownika szkoły w Górze, która wtedy była filią Szkoły Powszechnej w Żninie.
     O Stefanie Zataju wiele dowiadujemy się z książeczki, która została wydana z okazji odsłonięcia tablicy. Realizacją projektu tej tablicy zajęła się gimnazjalna grupa projektowa w składzie: Piotr Mielcarek, Mikołaj Popiołek, Mateusz Pochylski i Szymon Napierała. Opiekę merytoryczną sprawował historyk, nauczyciel w Trójce Lech Płażewski.

Aktorzy teatru „Szast-Prast“ wystawili przedstawienie „To nie do końca jest tak“ fot. Karol Gapiński
Aktorzy teatru „Szast-Prast“ wystawili przedstawienie „To nie do końca jest tak“ fot. Karol Gapiński

     Projekt tablicy wykonała w czynie społecznym Marianna Lisiecka, absolwentka wydziału rzeźby, studentka scenografii Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Projekt wsparli sponsorzy, a pomocy merytorycznej w opracowaniu broszury biograficznej poświęconej Stefanowi Zatajowi udzielili jego synowie Tadeusz i Romuald oraz ich rodziny.
     Tadeusz Zataj wraz z córką Joanną Zataj-Ross dokonali odsłonięcia tablicy poświęconej Stefanowi Zatajowi, który poległ 18 września 1939 r. w bitwie nad Bzurą. W piątkowej uroczystości wzięli udział również Jaromira Zataj - synowa dawnego kierownika szkoły w Górze oraz jego prawnuki Max Ross i Sonia Ross.
     Społeczność szkolna, przedstawiciele Stowarzyszenia My Ruch Społeczny, przedstawiciele władz miasta, poczty sztandarowe szkoły i Nadleśnictwa Gołąbki, delegacja żnińskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wzięli udział w mszy św. w kościele pw. św. Marcina. Później goście przenieśli się do sali kameralnej Trójki. Tam obejrzeli premierową sztukę wystawioną przez szkolny teatr Szast-Prast. Przedstawienie To nie do końca jest tak poświęcone jest różnicom pokoleniowym, buntowi jako pokoleniowej kolei rzeczy oraz temu, że ważny jest szacunek i docenienie tego, co zostawiły nam poprzednie pokolenia.
     Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1344 (46/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry