Reklama w kalendarzu

Na spotkanie z przedstawicielami gminy na czele z burmistrzem Żnina przybyli do szkoły w Januszkowie obrońcy tej placówki. Próbowali oni przekonywać włodarza, jego zastępczynię oraz radnych miejskich, aby nie likwidowali tej szkoły.

Społeczność obwodu szkolnego obsługiwanego przez SP w Januszkowie jest w większości przeciwko likwidacji szkoły fot. Karol Gapiński
Społeczność obwodu szkolnego obsługiwanego przez SP w Januszkowie jest w większości przeciwko likwidacji szkoły fot. Karol Gapiński

     Nie tylko przedstawiciele rady rodziców w Szkole Podstawowej w Januszkowie i rad sołeckich z miejscowości w obwodzie obsługiwanym przez tę placówkę, ale też inni mieszkańcy, którzy nie wyobrażają sobie bez niej przyszłości, stawili się 29 stycznia na spotkanie, które zwołał burmistrz Żnina. Było ono poświęcone omówieniu zamiaru likwidacji szkoły. Dzień wcześniej przedstawiciele Urzędu Miejskiego spotkali się w tej samej sprawie z pracownikami szkoły.

     Społeczność obwodu szkolnego obsługiwanego przez SP w Januszkowie jest w większości przeciwko likwidacji szkoły. Przed spotkaniem mieszkańcy wywiesili na opłotowaniach skweru z pomnikiem Klemensa Janickiego banery z hasłami w obronie szkoły, której patronem jest poeta.

     Burmistrz Robert Luchowski już na wstępie spotkania zapowiedział, że jedyną uzasadnioną ekonomicznie opcją, którą on bierze pod uwagę, jest likwidacja placówki. Przepisy ustawowe bowiem nakazują dostosowanie wszystkich szkół do wyższych standardów, a to generowałoby koszty w przypadku Januszkowa rzędu 1.500.000 zł (budowa sali gimnastycznej, dostosowanie pomieszczeń pod kątem świetlicy, stołówki i zajęć dla klas starszych szkoły podstawowej).

     Na spotkaniu pojawiła się większość radnych Żnina, ale wypowiadali się w większości ci, którzy są w opozycji do burmistrza. Oni krytykowali zamiar likwidacji szkoły. Mieszkańcy wskazywali na zagrożenia, które według nich mogą czekać dzieci z sołectw we wschodniej części gminy (obwód Januszkowa), które po likwidacji szkoły musiałyby się przenieść do SP 5 w Żninie. Mieszkańcy ci przekazali burmistrzowi, a także radnym petycję w obronie szkoły podpisaną przez około 450 osób. Paulina Maludzińska, szefowa rady rodziców przekazała nam, że 1 lutego udają się oni na spotkanie z kujawsko-pomorskim kuratorem oświaty w Bydgoszczy. Jemu też przekażą tę petycję. Dodajmy, że burmistrz przyznał, iż obecne przepisy umożliwiają zablokowanie likwidacji szkoły decyzją kuratora oświaty.

     Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 30 I 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry