W piątek, 8 lutego odbyła się sesja Rady Miejskiej w Żninie. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami do auli ratusza dotarli z transparentami obrońcy Szkoły Podstawowej im. Klemensa Janickiego w Januszkowie. W porządku obrad był projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji tej placówki.

Na sesję przybyli obrońcy szkoły w Januszkowie fot. Karol Gapiński
Na sesję przybyli obrońcy szkoły w Januszkowie fot. Karol Gapiński
Dariusz Każmierczak namawia obrońców szkoły w Januszkowie, aby zawiązali stowarzyszenie w obronie tej placówki. Według radnego zawiązanie stowarzyszenia i wpis do statutu będzie gwarantował takiemu podmiotowi możliwość udziału w debacie publicznej i podejmowaniu decyzji przez władze gminy. fot. Karol Gapiński
Dariusz Każmierczak namawia obrońców szkoły w Januszkowie, aby zawiązali stowarzyszenie w obronie tej placówki. Według radnego zawiązanie stowarzyszenia i wpis do statutu będzie gwarantował takiemu podmiotowi możliwość udziału w debacie publicznej i podejmowaniu decyzji przez władze gminy. fot. Karol Gapiński

     Burmistrz Robert Luchowski złożył autopoprawkę, aby z porządku obrad wykreślić przy omawianiu uchwały podanie informacji o negatywnym wpływie związanym z istnieniem obory na działce w pobliżu szkoły. Właściciel planuje tam prowadzić hodowlę bydła. Skoro jednak wydane zostały warunki dla lokalizacji obory, a następnie wydane zostało pozwolenie na budowę, to nie można przesądzać o negatywnym wpływie takiej inwestycji na prowadzenie działalności oświatowej.
     Następnie burmistrz omówił propozycję dla kadry pracującej obecnie w SP w Januszkowie i dla uczniów. Pracownicy mają mieć przedstawione przez gminę inne propozycje pracy. Częściowo w SP 5 w Żninie, gdzie mieliby też uczęszczać uczniowie z obwodu szkolnego obsługiwanego obecnie przez szkołę w Januszkowie.
     Burmistrz powiedział, że w swoich materiałach wyborczych nie podawał w zeszłym roku informacji o swoich planach względem szkoły w Januszkowie, ponieważ nie miał wtedy zamiaru jej likwidacji. Sytuację zmieniły dopiero nowe wymogi techniczne dla szkół, które zostały ogłoszone przez ustawodawcę.
     Zdaniem burmistrza na razie pomoc finansowa państwa dla samorządów, aby można było dostosować małe szkoły do nowych wymogów, jest zbyt mała.
     Zespół ds. monitorowania zmian w oświacie gminy wypracował koncepcję, z której wynika, że likwidacja SP w Januszkowie jest najbardziej sensownym krokiem. Również w kontekście bezpieczeństwa pracy nauczycieli w innych szkołach.
     Ponieważ jednak rodzice uczniów SP  w Januszkowie proszą o danie czasu, bo oni chcą znaleźć inne drogi wyjścia, to burmistrz zawnioskował o zdjęcie punktu 17 obrad, czyli projektu uchwały o zamiarze likwidacji.
     Radni opozycji na czele z Dariuszem Kaźmierczakiem mają pretensje do przewodniczącego Rady, że nie pozwala radnym wypowiedzieć się na temat likwidacji szkoły tylko od razu chce zarządzić głosowanie nad wnioskiem burmistrza.
     Radny Andrzej Kurek chce wiedzieć, co burmistrz planuje dalej, po zdjęciu uchwały z porządku obrad. Czy ta uchwała ma wrócić w przyszłości, czy raczej jest wola wypracowania innych rozwiązań.
     Burmistrz odrzekł, że dzisiejsze zdjęcie projektu uchwały oczywiście nie rozwiązuje problemu. Trzeba będzie wrócić do tematu.
     Ostatecznie Rada Miejska zdecydowała o zdjęciu projektu uchwały z porządku obrad (wszyscy radni byli "za").

     Film z dyskusji w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 8 II 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry