W środę, 3 kwietnia doszło do pierwszego spotkania zarządu stowarzyszenia, które prowadzi szkołę w Gorzycach z mieszkańcami wsi położonych w zachodniej części gminy Żnin. Zawiązał się komitet w obronie szkoły. Dzisiaj (4 kwietnia) w biurze Rady Miejskiej ma być zgłoszony projekt uchwały na najbliższą sesję w sprawie przeprowadzenia dyskusji na temat zasadności wypowiedzenia przez burmistrza umowy użyczenia nieruchomości, w których mieści się szkoła.

Spotkanie zgromadziło liczne grono zainteresowanych losem placówki fot. Karol Gapiński
Spotkanie zgromadziło liczne grono zainteresowanych losem placówki fot. Karol Gapiński

     Przypomnijmy, że w zeszły piątek (29 marca) Stowarzyszenie Edukacyjne "Nasza szkoła" w Gorzycach odebrało pismo od burmistrza Żnina Roberta Luchowskiego z wypowiedzeniem umowy użyczenia przez gminę nieruchomości, na których znajdują się budynki szkolne i infrastruktura rekreacyjna.

     Od poniedziałku stowarzyszenie i dyrektor szkoły prowadzą różne działania, by nagłośnić problem, który ich dotknął. Bez budynków nie będzie można prowadzić działalności edukacyjnej. W praktyce może to oznaczać likwidację szkoły. Teraz stowarzyszenie lobbuje wśród parlamentarzystów, wybiera się też do marszałka województwa, a dzisiaj (4 kwietnia) - jak zapowiedziała dyrektor szkoły Maria Błońska - będzie złożony w biurze Rady Miejskiej projekt uchwały na sesję, która odbędzie się 12 kwietnia w auli żnińskiego ratusza.

     Radny opozycji Dariusz Kaźmierczak w swoim wystąpieniu doradzał członkom stowarzyszenia, aby zatrudnili prawnika i zaskarżyli w sądzie zerwanie umowy użyczenia nieruchomości.

     Wyjaśniono mieszkańcom, że pieniądze na ucznia są w zdecydowanej większości środkami ministerialnymi, a nie gminnymi. Radny Andrzej Kurek zachęcał do protestów i nacisków na władze wykonawczą, ale zaznaczał, że wszystko to musi się mieścić w granicach prawa i kultury dialogu.

     Czy dojdzie do sprawy sądowej stowarzyszenia z gminą, jeszcze nie wiadomo. Natomiast na koniec spotkania zawiązał się spośród mieszkańców komitet w obronie szkoły. Maria Błońska przekonywała, że szkoła nawet niepubliczna, to nie to samo, co firma. Ludzie wyrazili chęć walki o szkołę w Gorzycach do końca. Zaczęli też pytać o termin i godzinę sesji Rady Miejskiej w Żninie. Chcą na nią pojechać i pokazać reprezentującym ich radnym, że mieszkańcom Gorzyc, Sulinowa, Słabomierza, Dochanowa, Nadborowa, ale też innych miejscowości, na istnieniu szkoły, którą sami budowali, bardzo zależy.

     Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 4 IV 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry