W placówce filialnej SP w Słębowie, która mieści się w Cerekwicy dzieci przyszły na zajęcia. W innych placówkach szkolnych i przedszkolnych w gminie Żnin uczniowie nie przyszli w poniedziałek rano na lekcje. Dyrektor SP 5 prowadzi szeroko zakrojone rozmowy, by zapewnić obsługę pedagogiczną egzaminów końcowych dla klas gimnazjalnych, które planowane są od środy 10 kwietnia do końca tygodnia. Jeśli strajk będzie kontynuowany, to dopiero jutro po południu może być wiadomo, czy mimo to egzaminy w piątce odbędą się w tym terminie.

Burmistrz Żnina Robert Luchowski odwiedził w poniedziałek pracowników strajkujących w gminnych placówkach oświatowych.  Był m.in. w Szkole Podstawowej nr 1 w Żninie i wyraził solidarność z nauczycielami. fot. Karol Gapiński
Burmistrz Żnina Robert Luchowski odwiedził w poniedziałek pracowników strajkujących w gminnych placówkach oświatowych.  Był m.in. w Szkole Podstawowej nr 1 w Żninie i wyraził solidarność z nauczycielami. fot. Karol Gapiński

     Po fiasku negocjacji między stroną rządową i związkową, w poniedziałek 8 kwietnia doszło do ogólnopolskiego strajku pracowników oświaty (nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, czyli obsługi i administracji). W gminie Żnin wszystkie szkoły i przedszkola publiczne, dla których organem prowadzącym jest Urząd Miejski (podobnie zresztą, jak szkoły ponadgimnazjalne, których organem prowadzącym jest powiat), biorą udział w strajku.

     W Szkole Podstawowej nr 1 według danych z 9.00 strajkuje 94% pracowników. Te dane są płynne, gdyż niektórzy pracownicy rozpoczynają pracę później, niż o 8.00 i oni dopiero będą deklarowali ostatecznie komitetowi strajkującemu swój udział, bądź nie w tym proteście. Dyrektor Marek Orzechowski przekazał, że żaden uczeń nie przyszedł do szkoły w poniedziałek rano. W strajku tego dnia uczestniczy też wicedyrektor szkoły Małgorzata Kubanek. Tylko dyrektor nie ma prawa do strajku. Jak poinformował Marcin Nowak, szef komitetu strajkowego w SP 1 Strajk trwa od 6.30 do 16.30. Jednak dyrektor Marek Orzechowski przekazał nam, że zajęć pozalekcyjnych, w godzinach popołudniowych też w związku ze strajkiem nie będzie. Dyrektor je odwołał. Obecnie Marek Orzechowski prowadzi rozmowy z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 5 w Żninie Krzysztofem Kaczmarkiem w sprawie ewentualnego udzielenia wsparcia piątce niestrajkującymi nauczycielami z jedynki w wypadku, gdyby protest ogólnopolski przedłużał się do środy 10 kwietnia. Tego dnia rozpoczną się bowiem egzaminy końcowe klas gimnazjalnych. Takowej klasy nie ma w jedynce, za to są w piątce i tam będą potrzebni nauczyciele do składu komisji egzaminacyjnych.

     Zwłaszcza, że dyrektor Krzysztof Kaczmarek poinformował, iż w poniedziałek strajk zadeklarowało w piątce 100% nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Na zajęcia nie przyszedł tego dnia do szkoły ani jeden uczeń. Sytuacja jednak jest dynamiczna. To, że jakiś pracownik przystąpił w poniedziałek do strajku nie oznacza, że będzie go kontynuował także w kolejnych dniach (jeśli strajk będzie trwał nadal). Podobnie dyrektor nie wie, czy uczniowie przyjdą  na zajęcia we wtorek 9 kwietnia. W środę 10 kwietnia natomiast i tak wszystkie pozostałe klasy poza gimnazjalistami przystępującymi do egzaminu mają mieć wolne. Podobnie 11 i 12 kwietnia, gdyż egzaminy są trzydniowe.

     Przy założeniu, że strajkowałoby w czasie egzaminów 100% nauczycieli w piątce (tak, jak to się dzieje 8 kwietnia), to dyrektor Krzysztof Kaczmarek musiałby zapewnić skład komisji egzaminacyjnych wyłącznie przy wykorzystaniu wsparcia nauczycielami z zewnątrz. Otóż w normalnych okolicznościach przy obsłudze egzaminów mieliby pracować zarówno nauczyciele zatrudnieni w danej szkole, jak i ci, którzy pracują w innych placówkach. W sytuacji ewentualnego strajku, jak wynika z ostatniego rozporządzenia ministra edukacji, w przypadku braku innych możliwości, można będzie zorganizować komisję wyłącznie z osób zatrudnionych w innych placówkach. Do egzaminu w piątce ma przystąpić w środę 192 uczniów z 7 oddziałów. Najbardziej "oszczędnościowy" scenariusz zakładałby wtedy obsługę tego egzaminu przez 14 nauczycieli z zewnątrz.

     Dyrektor Krzysztof Kaczmarek zwracał się z pytaniem o możliwość udziału w komisji egzaminacyjnej do emerytowanych pracowników, ale żaden nie wyraził chęci wykonania tej pracy. W tej sytuacji Krzysztof Kaczmarek prowadzi rozmowy z innymi dyrektorami w gminie Żnin w sprawie oddelegowania pracujących nauczycieli na egzaminy gimnazjalne. Dlatego dyrektor żnińskiej piątki zwrócił się także z prośbą do Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy z prośbą o ewentualne przydzielenie do obsługi egzaminów gimnazjalnych także nauczycieli z listy kuratora. Takich, którzy nie biorą udziału w strajku. Przy czym Krzysztof Kaczmarek zdaje sobie sprawę, że ta lista jest zbyt wąska, a potrzeby podobne do żnińskiej piątki, mogą mieć liczne, inne placówki szkolne w całym województwie.

     Kwestia, czy egzaminy końcowe w środę 10 kwietnia odbędą się w SP 5 w Żninie nawet przy założeniu, że strajk będzie kontynuowany, rozstrzygnie się we wtorek 9 kwietnia. Dyrektor Krzysztof Kaczmarek prosi rodziców gimnazjalistów, aby śledzili oni informacje podawane na stronie internetowej piątki. Dowiedzą się z tego źródła, czy egzamin w środę będzie przeprowadzony.

     W SP 2 w Żninie, jak poinformowała wicedyrektor Grażyna Jaźwińska w poniedziałek żaden uczeń nie przyszedł na zajęcia. Ilu pracowników dwójki przystąpiło do strajku, będzie wiadomo dopiero na koniec dnia.

     W Szkole Podstawowej w Słębowie nie przyszedł na zajęcia w poniedziałek rano ani jeden uczeń. Inaczej, niż w placówce filialnej tej szkoły w Cerekwicy. Tam uczniowie przyszli, ale też są pracownicy niestrajkujący w liczbie wystarczającej, by zapewnić opiekę dzieciom, które stawiły się na zajęcia.

     Ze Szkołą Podstawową w Januszkowie nie udało nam się skontaktować. Nikt nie odbierał tam telefonu. Uczniowie tej szkoły w czasie strajku w poniedziałek, wtorek i środę teoretycznie mogą też skorzystać o 8.15 z udziału w rekolekcjach wielkopostnych w kościele pw. św. Marcina w Żninie. Przy czym dojazd na te rekolekcje i opiekę rodzice uczniów muszą zapewnić we własnym zakresie.

     Rekolekcje wielkopostne trwają w tym tygodniu także dla uczniów SP 1 w Żninie i odbywają się w kościele pw. św. Floriana. Przy czym od kilku lat w tej szkole i tak nie ma dni wolnych dla dzieci w związku z rekolekcjami. Mogą one uczestniczyć w naukach w kościele według planu przez godzinę, a następnie i tak kontynuowaliby swoje normalne zajęcia lekcyjne w szkole, gdyby nie strajk.

     W Przedszkolu Miejskim nr 1 w Żninie w poniedziałek nie pojawiły się żadne dzieci. Dyrektor Małgorzata Bromberek poinformowała, że spośród tego dnia mających prowadzić zajęcia nauczycieli strajkuje 100% (teoretycznie, bo w praktyce niestrajkującą jest Małgorzata Bromberek, przy czym ona nie strajkuje jako dyrektor placówki, bo nie może, a jest jednocześnie nauczycielką w tej placówce) , a jeśli chodzi o pracowników administracji i obsługi na 17 osób jest 5 niestrajkujących. Również dyrektor PM 1 prowadzi rozmowy z dyrektorem SP 5 w Żninie w sprawie ewentualnego wsparcia pedagogicznego w czasie egzaminu gimnazjalistów. Przedszkole ma jednego nauczyciela wyznaczonego do pomocy w czasie egzaminów, ale w poniedziałek ten pracownik i tak strajkował. Gdyby podobnie było 10 kwietnia, to dyrektor Małgorzata Bromberek nie będzie mogła pomóc dyrektorowi Krzysztofowi Kaczmarkowi poprzez oddelegowanie pracownika.

     W Przedszkolu Miejskim nr 2 w Żninie żadne dzieci w poniedziałek nie stawiły się na zajęcia. Strajkuje 89,47% pracowników obsługi i administracji oraz 93,75% nauczycieli. W praktyce strajkują jednak wszyscy nauczyciele, bo jedyną niestrajkującą w pionie pedagogicznym jest dyrektor Grażyna Biskupska, której pełniona funkcja uniemożliwia wzięcie udziału w strajku.

     Gdyby strajk przedłużał się także na kolejne dni, to w szkołach podstawowych będzie też problem z zapewnieniem obsługi pedagogicznej dla egzaminów ósmoklasistów. Te są planowane na 15-17 kwietnia.

Karol Gapiński, 8 IV 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry