Egzamin końcowy w żnińskiej "piątce", którego organizacja ze względu na strajk w oświacie wisiała na włosku, ostatecznie odbędzie się nawet, jeśli 10 kwietnia protest nauczycieli będzie kontynuowany.

10 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 5 w Żninie egzamin gimnazjalistów rozpocznie się nawet mimo strajku. fot. Karol Gapiński
10 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 5 w Żninie egzamin gimnazjalistów rozpocznie się nawet mimo strajku. fot. Karol Gapiński

     W środę o 9.00 od części humanistycznej mają się rozpocząć egzaminy końcowe gimnazjalistów. Wielu uczniów oraz ich rodzice od tygodni żyło w niepokoju, czy egzamin ten odbędzie się w pierwotnym terminie z uwagi na strajk pracowników oświaty. Najwięcej wątpliwości dotyczyło szkół publicznych, bo w nich funkcjonują związki zawodowe i praca jest realizowana na podstawie karty nauczyciela. W szkołach niepublicznych strajki się nie odbywają.

     Cezary Balkiewicz, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bożejewicach przekazał, że 10 kwietnia egzamin końcowy gimnazjalistów odbędzie się bez żadnych zakłóceń. Podobnie, jak przekazała dyrektor Barbara Lisiecka, będzie w Zespole Szkół Społecznych Trójka w Żninie. Jeśli chodzi o szkoły niepubliczne w Gorzycach i Brzyskorzystwi, to tam nie ma klas gimnazjalnych.

     Najwięcej wątpliwości budziła w gminie Żnin kwestia organizacji egzaminu gimnazjalistów w Szkole Podstawowej nr 5. Ostatecznie udało się skompletować komisje egzaminacyjne i także w tej szkole gimnazjaliści 10 kwietnia przystąpią do testu końcowego.

     Dyrektor SP 5 Krzysztof Kaczmarek wyjaśnił, że udało mu się zapewnić obsługę egzaminów dzieląc uczniów na trzy duże grupy z minimalną ilością członków komisji egzaminacyjnych. W ten sposób egzamin w części humanistycznej 10 kwietnia i matematyczno-przyrodniczej w czwartek 11 kwietnia obsługiwało będzie 11 nauczycieli.

     Sytuacja jednak skomplikuje się w piątek, 12 kwietnia, gdy gimnazjaliści mają przystąpić do części językowej egzaminu. Otóż ze względu na konieczność odsłuchiwania nagrań trzeba podzielić ich na mniejsze grupy, a co za tym idzie potrzeba większej ilości członków komisji. W żnińskiej piątce na piątkowy egzamin potrzeba co najmniej 34 osób egzaminujących. Czy uda się tę obsługę zapewnić i czy część językowa odbędzie się w tej szkole nawet w przypadku kontynuacji strajku, to Krzysztof Kaczmarek będzie wiedział dopiero w czwartek 11 kwietnia.

 

Karol Gapiński, 9 IV 2019

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry