Zostanie przeprowadzona ankieta wśród rodziców dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie. Będą musieli onie odpowiedzieć na pytanie, czy godzą się na pozostawienie dzieci w jedynce, nawet kosztem ewentualnej dwuzmianowości, czy wolą, aby dzieci powyżej III klasy uczęszczały do szkół na ul. Artylerzystów i Polnej.

Rodzice bardzo emocjonalnie wypowiadali się na temat propozycji władz co do szkoły. Podkreślali dobro swoich dzieci. fot. Magdalena Kruszka
Rodzice bardzo emocjonalnie wypowiadali się na temat propozycji władz co do szkoły. Podkreślali dobro swoich dzieci. fot. Magdalena Kruszka

     Na spotkanie z nauczycielami i rodzicami "jedynki" przybył burmistrz Michał Pęziak, wiceburmistrz Hubert Łukomski i niemal wszyscy radni. Sala gimnastyczna była podzielona. o jednej stronie siedzielli włodarze i radni, a po drugiej nauczyciele i rodzice. Dyskusja przybrała bardzo emocjonalną formę. Burmistrz tłumaczył, że w szkole na starym mieście nie pomieszczą sie wszystkie dzieci, że szkole grozi dwuzmianowość. Zaproponował, aby pozostawić w "jedynce" klasy I-III po dwa oddziały w każdej klasie i utworzyć ze szkoły filię Zespołu Szkół w Barcinie, a starsze dzieci przenieść do szkół na ul. Artylerzystów i na ul. Polnej. Rodzice byli zbulwersowani. Nie wierzą, że nastąpi dwuzmianowość. Powoływali się na wieloletnią tradycję szkoły, osiągnięcia uczniów i kompetencje rady pedagogicznej. Wyrazili swój zdecydowany sprzeciw. Obawiają się, że dzieci kilka razy, będąc w szkole podstawowej, będą musiały zmieniać placówkę, co może wpłynąć na nie traumatycznie. Burmistrz Barcina Michał Pęziak zapewnił, że nie uczyni nic wbrew rodzicom i jeśli ci, wypowiadając się w ankiecie, orzekną, że chcą szkoły ośmioklasowej na starym mieście, to taka pozostanie. Uczulał, że rodzice muszą jednak pamiętać, że dzieciom grozi dwuzmianowość.
     Rodzice i nauczyciele przedstawili burmistrzowi i radnym symulację, która pokazuje, że dwuzmianowości nie będzie. Władze mają się z nią zapoznać, a potem odbędzie się kolejne spotkanie i dyskusja na temat przyszłości szkoły zostanie wszczęta na nowo.

     Więcej zdjęć w naszej galerii, a film w zakładce Filmy.

Magdalena Kruszka, 8 XI 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry