Fałszerze oleju napędowego
   
    10 lat więzienia grozi szubińskiemu biznesmenowi Mariuszowi M., właścicielowi firmy Basis, który oskarżony jest o przetwarzanie oleju opałowego na napędowy oraz oszustwa podatkowe na wielomilionowe kwoty. Prokuratura Okręgowa w Koninie skierowała do tamtejszego Sądu Rejonowego akt oskarżenia w tej sprawie.

    Mariusz M. został zatrzymany 4 kwietnia ubiegłego roku. Tego dnia konińska policja zatrzymała trzech zatrudnionych w firmie Basis kierowców cystern, które zostały przygotowane do przeprowadzenia procesu przerobienia oleju opałowego na napędowy. Proceder odbywał się na terenie bazy po byłym SKR w Węglewie koło Konina, dzierżawionej przez Tadeusza D. z Konina.
    Wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani. Za kratki trafili szefowie fałszerskiej grupy Mariusz M. (37 lat, niekarany), Tadeusz D. (55 l., karany za przestępstwa kredytowe) oraz kierowcy Henryk Sz. z Kcyni (44 l., niekarany), Wojciech R. ze Stalówki (47 l., niekarany) i Janusz S. z Kołaczkowa (43 l., niekarany).
    Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Koninie. Na jej wniosek sąd prze-dłużał oskarżonym areszt trzykrotnie. Zostali zwolnieni na początku marca bieżącego roku. - Obecnie odpowiadają z wolnej stopy po zastosowaniu poręczeń majątkowych i dozorów policyjnych - informuje Jacek Górski, rzecznik konińskiej prokuratury.
    W trakcie przesłuchań kierowcy przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli stosowne wyjaśnienia. Mariusz M. i Tadeusz D. twierdzili, że są niewinni. - Złożone przez nich wyjaśnienia miały charakter typowo obronny - uważa prokurator Górski.
    Po rocznym dochodzeniu prokuraturze udało się sporządzić akt oskarżenia, który trafił do Sądu Rejonowego w Koninie. Wszyscy sprawcy oskarżeni zostali o to, że w okresie od listopada 2005 r. do 4 kwietnia 2006 w Węglewie oraz Szubinie, po uprzednim uzgodnieniu ze sobą, przetworzyli co najmniej 200.000 litrów oleju opałowego na napędowy. Proces polegał na dodaniu do ciężkiego oleju napędowego rozcieńczalnika i innych substancji chemicznych. Tak spreparowany olej dostarczali do stacji paliw z okolicy Konina jako olej napędowy. - Zyskując w ten sposób na różnicy cen pomiędzy nisko opodatkowanym olejem opałowym a wysoko opodatkowanym olejem napędowym korzyść majątkową znacznych rozmiarów, co najmniej 260.000 zł - wyjaśnia Jacek Górski.
    Na zlecenie prokuratury Urzędy Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy i Koninie przeprowadziły szczegółowe kontrole zarówno w firmie Basis, jak i firmie Tadeusza D.
    W wyniku tych kontroli ujawniono, że Mariusz M. w okresie od 25 lutego do 25 października 2005 r., wbrew przepisom odliczył w swojej firmie w deklaracjach VAT podatek z tytułu faktur wystawionych z fikcyjnych transakcji zakupu oleju napędowego od trzech fikcyjnych firm z Konina, Ustronia i Szczecina na łączną kwotę 3.139.714 zł.
    - Ponadto jako właściciel firmy uchylał się od opodatkowania w zakresie podatku akcyzowego, nie ujawniając handlu olejem napędowym niewiadomego pochodzenia - informuje prokurator. - Spowodował uszczerbek podatkowy w wysokości 6.224.547 zł  - dodaje.
    Podobne zarzuty dotyczące oszustw podatkowych usłyszy kompan Mariusza M. Tadeusz D., który nie wykazał należnego podatku VAT z tytułu fikcyjnych transakcji zakupu oleju napędowego na kwotę 799.146 zł i nie zapłacił akcyzy, powodując straty budżetu państwa na 961.165 zł.
    - Za popełnione czyny grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny - mówi Jacek Górski.

Tomasz Rogacz
Tygodnik Szubiński Pałuki nr 305 (22/2007)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry