Na jeziorach w gminie Barcin i Łabiszyn oraz na Noteci można się spodziewać patroli policyjnych. Pierwsze patrole w tym roku pojawiły się w ostatni weekend i będą trwały do końca sezonu letniego.

     Jak informuje sierż. sztab. Wioleta Burzych, rzecznik prasowy komendanta powiatowego policji w Żninie, policjanci ze Żnina rozpoczęli patrole terenów wodnych, a w miniony weekend kontrolowali tereny jezior w gminie Barcin i Łabiszyn, a także Noteć. Funkcjonariusze do końca sezonu letniego będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.

     Ciepłe weekendy oraz zbliżające się lato i czas urlopów sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad wodą. - Zdarza się niestety, że podczas wodnego wypoczynku zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa - przestrzega sierż. sztab. Wioleta Burzych. - Corocznie dziesiątki osób tonie lub zostaje inwalidami. Nierzadko, ofiarami stają się doskonali pływacy, którzy pozwolili sobie na brawurę lub zdecydowali kąpać się po spożyciu alkoholu. Pamiętajmy, że główną przyczyną wypadków na wodzie jest nieprzestrzeganie i lekceważenie przepisów, lekkomyślność oraz kąpiele pod wpływem alkoholu.

     Policjanci pełniący służbę na wodach poruszają się specjalnie oznakowaną łodzią motorową. Posiadają oni specjalne przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Mogą w każdej chwili udzielić pomocy tonącej osobie.

     Teren, który będą kontrolować funkcjonariusze na łodzi motorowej, to plaże i dzikie kąpieliska, ale można się też spodziewać przy liniach brzegowych rzek i jezior policjantów na rowerach. Na wodzie kontrolowane będą również jednostki pływające pod kątem posiadania wymaganych dokumentów, wyposażenia i trzeźwości pływających na nich osób. Ponadto wspólnie z Państwową Strażą Rybacką policjanci będą zwracać uwagę na przestępstwa i wykroczenia z ustawy o rybactwie śródlądowym.

Magdalena Kruszka, 17 V 2017

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry