Policjanci apelują do uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drodze i zdrowy rozsądek.

     Mł. asp. Wioleta Burzych, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Żninie zwraca uwagę, że okres jesienny to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmienna pogoda wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu.
     - Niestety, wielu kierowców o tym zapomina. Apelujemy o zdrowy rozsądek i rozwagę. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu może stać się przyczyną tragedii. Zmienna aura sprawia, że na drogach jest niebezpiecznie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno dla kierujących, jak i pieszych oraz rowerzystów. Wielu kierowcom wydaje się, że jezdnia jest czarna i sucha. Pamiętajmy, że nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wykonywanie manewrów jak wyprzedzanie, pokonywanie zakrętów czy wymijanie w takich warunkach może być bardzo niebezpieczne - podkreśla Wioleta Burzych.
     Szczególną ostrożność policjanci radzą zachować w pobliżu przejść dla pieszych. Jeżeli pieszy wejdzie na pasy, kierujący może nie zdążyć zahamować. Osoby korzystające z przejść dla pieszych również powinny bacznie obserwować otoczenie i upewnić się, że kierowca zdąży wyhamować.
     Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego czyli piesi i rowerzyści, powinni pamiętać, by zadbać o to, aby być widocznym. Wystarczy kamizelka odblaskowa, opaska, brelok bądź też zwykła latarka, która sprawi, że osoba poruszająca się na słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczna dla nadjeżdżającego kierowcy. Co prawda przepisy ruchu drogowego nakładają obowiązek korzystania z odblasków po zmierzchu jedynie poza obszarem zabudowanym, jednak mundurowi zachęcają do ich stosowania również w terenie zabudowanym. Elementy odblaskowe w dużym stopniu poprawiają widoczność, co daje kierującym czas na podjęcie właściwej reakcji.
     Do eskalacji zdarzeń drogowych doszło w miniony poniedziałek. Dwa zdarzenia drogowe miały miejsce w Żninie, a jedno w Foluszu (o sprawach tych piszemy w osobnych artykułach czwartkowych Pałuk). W związku z tymi zdarzeniami policjanci apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek.
     - Pamiętajmy, że wystarczy chwila naszej nieuwagi, aby narazić siebie lub innych uczestników ruchu na utratę życia i zdrowia. Bezwzględnie przestrzegając przepisy, zwiększamy szanse na szczęśliwą podróż i bezpieczny powrót do domu - przypomina Wioleta Burzych.

Arkadiusz Majszak, 11 X 2017

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry