Według śledczych, zatrzymany sponsor toruńskiego klubu miał polecić pochodzącemu z Trzemeszna przedsiębiorcy złożenie żużlowcowi propozycji korupcyjnej i nadzorował działania w tej sprawie.

     W ubiegłym tygodniu pojawiły się nowe informacje dotyczące afery korupcyjnej w żużlu, o której pisaliśmy w poprzednim numerze.
     Przypomnijmy, że w związku z tą sprawą Karol K., 40-letni przedsiębiorca pochodzący z Trzemeszna, 10 października został zatrzymany przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Przewieziony został do gdańskiej Prokuratury Okręgowej. Jak ustalono, przed mającym się odbyć 8 października meczem barażowym o grę w najwyższej klasie rozgrywkowej - PGE Ekstralidze pomiędzy Wybrzeżem Gdańsk i Get Well Toruń, jednemu z zawodników gdańskiego klubu została złożona obietnica udzielenia korzyści majątkowej oraz osobistej. Prawdopodobnie chodzi tu o żużlowca Kacpra G. Firma, której współwłaścicielem jest Karol K., sponsoruje klub z Torunia, a także indywidualnie tego zawodnika, jeżdżącego obecnie w Wybrzeżu Gdańsk.
     Z ustaleń śledczych wynika, że Karol K. miał dzwonić do zawodnika Wybrzeża i namawiać go do wywrócenia się w trakcie meczu lub symulowania defektu silnika, co miało pozwolić na osiągnięcie przez klub z Torunia korzystniejszego wyniku meczu. Pochodzący z Trzemeszna przedsiębiorca miał za to obiecywać 100.000 zł oraz kontrakt z toruńskim klubem. Żużlowiec miał nagrać rozmowę telefoniczną z przedsiębiorcą i nagranie to jest głównym dowodem w sprawie.
     Karolowi K. w gdańskiej prokuraturze przedstawiono zarzut popełnienia czynu z artykułu 46 punkt 2 Ustawy o sporcie. Artykuł ten mówi, że kto, w związku z zawodami sportowymi, udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik lub przebieg tych zawodów, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Przedsiębiorca opuścił areszt za poręczeniem majątkowym w wysokości 100.000 zł.
     17 października w sprawie tej zatrzymana została kolejna osoba. Jest to mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego, który sponsorował toruński klub żużlowy.
     Mężczyźnie prokurator przestawił zarzut popełnienia czynu sprawstwa kierowniczego.
     Jak ustalono, podejrzany polecił Karolowi K. udzielić zawodnikowi gdańskiego klubu obietnicy korzyści majątkowej i osobistej w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na przebieg i wynik meczu. Nadzorował również podejmowane przez niego w tym zakresie działania. Jest to czyn z artykułu 18 paragraf 2 kodeksu karnego w związku z artykułem 46 punkt 2 Ustawy o sporcie, zagrożony karą do 8 lat pozbawienia wolności. Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia. Prokuratura również wobec niego zastosowała środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 200.000 zł i zakazu opuszczania kraju.

Roman Wolek
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1341 (43/2017)

Inne teksty na ten temat:

Namawiał żużlowca do wywrotki lub defektu silnika

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry