Komisarz Mariusz Gaik wraca do żnińskiego garnizonu policji. Od 16 marca jest p.o. komendantem powiatowym policji w Żninie.

Komisarz Mariusz Gaik od 16 marca jest p.o. komendanta powiatowego w Żninie. fot. Remigiusz Konieczka

     Podinspektor Monika Chlebicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy poinformowała, że w piątek 16 marca komendant wojewódzki, inspektor Paweł Spychała powierzył pełnienie obowiązków komendanta powiatowego policji w Żninie komisarzowi Mariuszowi Gaikowi, który przez ostatni rok był pierwszym zastępcą komendanta powiatowego policji w Nakle. Jeszcze wczoraj nasze źródła informacji wskazywały na taki scenariusz, że obowiązki komendanta w Żninie zostaną powierzone nadkomisarzowi Tomaszowi Rybczyńskiemu, który jest pierwszym zastępcą komendanta powiatowego w Mogilnie. Ta możliwość - jak wynika z naszych ustaleń była brana pod uwagę nawet jeszcze wczesnym rankiem dzisiaj.

     Wszystko jednak  zmieniło się dzisiaj o 8:00, kiedy to w KPP w Żninie pojawili się komendant wojewódzki oraz komisarz Mariusz Gaik. Odczytany został rozkaz personalny inspektora Pawła Spychały o powierzeniu obowiązków komendanta w Żninie, a następnie obydwaj panowie udali się z wizytą do starosty żnińskiego, Zbigniewa Jaszczuka, któremu komendant wojewódzki przedstawił nowego szefa policji w Żninie.

     Przypomnijmy: wczoraj komendant wojewódzki odwołał inspektora Artura Krajewskiego ze stanowiska komendanta KPP w Żninie. W sprawie odwołanego komendanta, a także komendanta komisariatu w Janowcu, komisarza Jacka Adamczyka prowadzone jest postępowanie wyjaśniające w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Chodzi o wydarzenia, które miały miejsce w środę 14 marca w Szelejewie w gminie Gąsawa. Prawdopodobnie komendant Artur Krajewski oraz szef posterunku w Janowcu podczas przypadkowej interwencji w Szelejewie nie wezwali lekarza do stwierdzenia zgonu mieszkańca, tylko sami ocenili, że człowiek nie żyje i wezwali policjantów ze Żnina. Dopiero oni stwierdzili, że mężczyzna wykazuje jeszcze czynności życiowe i wezwane zostało pogotowie. Mężczyzna zmarł po kilku godzinach.

     Tomasz Zwolenkiewicz z Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie przekazał, iż w tej sprawie nie będą udzielane przez szpital informacje i mamy o nią pytać w prokuraturze. Prokurator rejonowy w Żninie Dariusz Mańkowski powiedział nam z kolei, że żadne materiały z policji w sprawie zmarłego ze Szelejewa do prokuratury nie trafiły. Inspektor Monika Chlebicz, rzecznik KWP w Bydgoszczy zapowiedziała, że po zakończeniu postępowania dyscyplinarnego sprawa zostanie przekazana do oceny prokuraturze. Zdaniem Dariusza Mańkowskiego to na postępowanie wewnętrzne w policji może potrwać kilka tygodni, więc póki co prokuratura tą sprawą się nie zajmuje.

     Mariusz Gaik z pochodzenia jest barcinianinem, urodził się w 1973 r., a służbę w policji rozpoczął w 1996 r. Pracował w komisariacie w Barcinie w pionie kryminalnym, a w latach 2006 - 2007 był kierownikiem posterunku policji w Łabiszynie, a następnie przez krótki czas prowadził sprawy kadrowe w KPP w Żninie. Od 2007 r. był naczelnikiem wydziału prewencji i ruchu drogowego, a od 2010 r. naczelnikiem wydziału kryminalnego w KPP w Żninie. Od 4 stycznia 2017 r. był p.o. pierwszego zastępcy, a następnie j już formalnym pierwszym zastępcą komendanta powiatowego w Nakle. Od dzisiaj kieruje już garnizonem policji w Żninie.

     Około południa otrzymaliśmy informację, iż p.o. komendant Mariusz Gaik odwołał ze stanowiska komendanta komisariatu w Janowca komisarza Jacka Adamczyka. Powołania jego następcy można się spodziewać w najbliższy poniedziałek.

Karol Gapiński, 16 III 2018

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry