W czwartek 25 kwietnia po godzinie 23.00 na drodze krajowej numer pięć (obwodnica Szubina) doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych.

fot. Remigiusz Konieczka
fot. Remigiusz Konieczka

    W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby. Jedna z nich jest ciężko ranna. Doszło też do rozszczelnienia cysterny, która przewoziła substancję toksyczną tzw. TDI. Jest to środek toksyczny, który jest używany do produkcji pianek.

     Na miejscu działało kilkanaście zastępów straży pożarnej, jest policja, Inspekcja Transportu Drogowego, WIOŚ, przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego. Został też powołany sztab kryzysowy, któremu przewodniczy komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Janusz Halak.

     Resztki niebezpiecznej substancji zostały przepompowane do podstawionej cysterny. W początkowych działaniach strażacy starali się zatamować wyciek oraz zminimalizować jego skutki. Zbudowali specjalny wał z piachu nie pozwalając rozprzestrzenić się substancji. Jak nam powiedział st. kpt. Arkadiusz Piętak, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Toruniu, wyciekło ok. 8 ton substancji. O 10:00 26 kwietnia, do przepompowania została jedna tona. Został ustalony środek do jej neutralizacji. Wiezie go z Bydgoszczy przedstawiciel odbiorcy, do którego środek TDI miał trafić. Usuwanie szkodliwej substancji może potrwać od kilku do kilkunastu godzin.

     Obwodnica Szubina była całkowicie zablokowana. Objazd był skierowany przez miasto. W Szubinie tworzyły się przez to ogromne korki.

     Więcej w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki w czwartek, 2 maja.

     Film w zakładce Filmy.

Remigiusz Konieczka, 26 IV 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry