27 listopada grupa dzieci z przedszkola cukrowniczego miała jechać na wycieczkę do Gniezna. Przedszkolaki jednak nie pojechały, bo najpierw jeden, a później drugi autokar podstawiony przez przewoźnika okazał się mieć usterki techniczne zagrażające bezpieczeństwu w ruchu.

     14 listopada Przedszkole Miejskie nr 2 w Żninie zwróciło się do Komendy Powiatowej Policji w Żninie z prośbą o zadysponowanie patrolu ruchu drogowego, by skontrolować sprawność autobusu, który miał być podstawiony po przedszkolaków 27 listopada. W planach była wycieczka poza Żnin.

     Mł. asp. Wioleta Burzych, oficer prasowy w KPP w Żninie wyjaśnia, że najlepiej jest, gdy organizator wyjazdu zbiorowego z taką prośbą zgłasza się z odpowiednim wyprzedzeniem. Wtedy szef ogniwa ruchu drogowego może łatwiej zadysponować patrol, który pojedzie na miejsce, by przeprowadzić kontrolę, gdy przewoźnik podstawi autokar po wycieczkowiczów. Choć oczywiście także zgłoszenia w ostatniej chwili z prośbą o przeprowadzenie kontroli są realizowane. Tyle, że czasami trzeba dłużej czekać na policjantów, którzy przyjadą taką kontrolę przeprowadzić. Dodajmy, że wniosek organizatora wyjazdu o skontrolowanie stanu technicznego pojazdu nie jest wymagany przepisami, nie mniej jednak jest to bardzo często spotykana praktyka. Ten, kto przygotowuje wyjazd zbiorowy, zwłaszcza dzieci, woli dmuchać na zimne.

     Zgodnie z prośbą dyrekcji przedszkola z 14 listopada, wczoraj (w środę, 27 listopada) o 820 policjanci skontrolowali podstawiony po dzieci autobus. Stwierdzili usterkę przewodu hamulcowego w tym autokarze zagrażającą bezpieczeństwu na drodze. Dlatego zabrali dowód rejestracyjny tego pojazdu. Autokar został odholowany, natomiast ten sam przewoźnik, którego nazwy nie mogę zdradzić podstawił w zastępstwie drugi pojazd, którego stan techniczny policjanci też skontrolowali. Stwierdzili oni ubytek powietrza w układzie hamulcowym. To też zagrażało bezpieczeństwu w ruchu drogowym, więc i w tym przypadku policjanci zabrali dowód rejestracyjny pojazdu. Trzeci autokar nie był już podstawiany, wycieczka nie doszła do skutku - poinformowała Wioleta Burzych. Kar w postaci mandatów policjanci nie nałożyli.

     Z dyrektor PM 2 w Żninie Grażyną Biskupską nie udało nam się skontaktować.

Karol Gapiński, 29 XI 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry