Grafik kreatywny potrzebny

Wizyta minister trwała w mogileńskim kinie około 40 minut. Zakończyła się wręczeniem upominków.

         fot. Joanna Świetnicka

Małgorzata Omilanowska, Mogilno, minister kultury, kino
Minister kultury obejrzała kino
     Minister była pod wrażeniem zarówno nowo wyremontowanej sali kinowej, jak i architektury samego ponad 100-letniego budynku, który powstał na początku ubiegłego wieku z inicjatywy ks. Piotra Wawrzyniaka.

     Do kina Wawrzyn w Mogileńskim Domu Kultury minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska zawitała w poniedziałkowy poranek 5 października. Gościa podjęli burmistrz Mogilna Leszek Duszyński i dyrektor MDK Jan Szymański, w obecności pracowników MDK, Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie.
     Jak się okazało, to nie była pierwsza wizyta Małgorzaty Omilanowskiej na ziemi mogileńskiej. Minister z wykształcenia jest historykiem sztuki. Za czasów studiów bywała w Mogilnie, Strzelnie i Trzemesznie, zwiedzając znajdujące się w tych miejscowościach zabytki. - Po studiach przyjeżdżałam do Mogilna ze studentami do pięknego, zabytkowego klasztoru ucząc ich tego, czego wcześniej sama się nauczyłam - powiedziała.
     Dyrektor MDK Jan Szymański powiedział nam, że to była wizyta robocza. - Tego samego dnia pani minister gościła także w Barcinie i Szubinie - usłyszeliśmy od dyrektora.
    W trakcie trwania spotkania minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznała, że dostała polecenie od pani premier, że ma sobie wypatrzyć jakieś ciekawe cele w województwie kujawsko-pomorskim. - W Bydgoszczy i Toruniu już chyba wszystko widziałam, więc chcę zobaczyć co dzieje się ciekawego w terenie. Polecono mi mogileńskie kino, więc jestem - wyjaśniła minister.
     Przypomnijmy, że ten pochodzący z 1911 r. obiekt, w którym mieści się kino i główna siedziba MDK, przeszedł w ostatnim czasie prawdziwą metamorfozę. Budynek budowany był z inicjatywy ks. Piotra Wawrzyniaka i nieprzerwanie wypełnia swoją funkcję kulturalną. Służy nie tylko kinomanom, ale także jest miejscem wielu innych ważnych wydarzeń kulturalnych. Modernizacja obiektu możliwa jest dzięki środkom pochodzącym m.in. z ministerstwa, Instytutu Sztuki Filmowej i gminy Mogilno.
     Włodarz miasta wraz z dyrektorem MDK opowiedzieli pani minister o dotychczasowych inwestycjach zrealizowanych m.in. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o bieżącej działalności placówki oraz o najbliższych planach. - To jest miasto powiatowe, dlatego spoczywa na nas obowiązek ekspansji kulturalnej na ościenne gminy. Dzięki pracownikom domu kultury to się udaje - podkreślał Leszek Duszyński.
     Małgorzata Omilanowska była pod wrażeniem zarówno nowo wyremontowanej sali kinowej, jak i architektury samego budynku. Stwierdziła, że tego typu kina są już rzadkością, ponieważ zostały wyparte przez kina komercyjne, dlatego też godne pochwały jest to, że w tak stosunkowo niewielkiej miejscowości udało się zrealizować taką inwestycję. Pani minister powiedziała ponadto, że jest wielką zwolenniczką Uniwersytetów Trzeciego Wieku. - Wykładam w Gdańsku i wyobraźcie sobie państwo, że na wykład potrafi przyjść nawet 400 studentów-seniorów. Z reguły są to jednak kobiety. Panowie mają chyba mniejszą potrzebę wychodzenia z domu - przyznała minister Omilanowska.

Joanna Świetnicka
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1234 (40/2015)

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry