Przed prezydentem Andrzejem Dudą wystąpiły dzieci z zespołu „Pałuczaczki“. Ich występ przypomniał prezydentowi czasy młodości, gdy występował w ludowym zespole „Krakus“.

       fot. Remigiusz Konieczka

Prezydent, Szubin, Andrzej Duda, wizyta, przedszkole
Andrzej Duda w przedszkolu
     Tournee prezydenta Andrzeja Dudy na Pałukach zaczęło się w Szubinie. Głowa państwa rozpoczęła planowo, od złożenia kwiatów pod pomnikiem na pl. Kościelnym. Później jednak protokół został złamany, bo Andrzej Duda za namową dzieci poszedł je odwiedzić w przedszkolu.

     O wizycie prezydenta Andrzeja Dudy mieszkańcy Szubina dowiedzieli się w niedzielę 11 października w szubińskich kościołach, podczas ogłoszeń parafialnych, na dobę przed oficjalną (uzgodnioną z władzami miasta) informacją Kancelarii Prezydenta. Głowa państwa miała, wedle planu, przyjechać do Szubina około 14:00, złożyć kwiaty pod pomnikiem ofiar zbrodni hitlerowskich i komunistycznych popełnionych na mieszkańcach byłego powiatu szubińskiego w latach 1939-1989 na placu Kościelnym, a potem na rynku spotkać się z mieszkańcami Szubina i wygłosić przemówienie.
     Andrzej Duda do Szubina przyjechał zgodnie z planem. Złożył kwiaty pod pomnikiem na pl. Kościelnym. Tam spotkał się m.in. z sympatykami i działaczami PiS w Szubinie: Piotrem Trzcińskim, Markiem Kornalewiczem i Arturem Krajewskim i jego rodziną. Szubinianie wykonali z prezydentem pamiątkowe zdjęcia. Wartę przy pomniku pełnili szubińscy harcerze. Z nimi też prezydent dał się sfotografować. Później Andrzej Duda skorzystał z zaproszenia dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 3 (które też znajduje się na pl. Kościelnym) i wszedł do placówki. Tam został obdarowany pamiątkami wykonanymi przez najmłodszych i szczerymi dziecięcymi uśmiechami. Tutaj także nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć.
     Reszta wizyty odbyła się planowo. Z pl. Kościelnego głowa państwa przybyła na rynek. Powitali go tam burmistrz Artur Michalak i prezes OSP Danuta Pilarska. Te osoby bowiem zaprosiły prezydenta do Szubina z dwóch okazji: 650-lecia miasta i 180-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. Na spotkanie przyjechali też bydgoscy działacze PIS: poseł Tomasz Latos, poseł Piotr Król i europoseł Kosma Złotowski. Byli też przedstawiciele władz samorządowych powiatu nakielskiego i gminy Szubin oraz księża dekanatu szubińskiego.
     Wśród braw i skandowaniu Andrzej Duda, Andrzej Duda, prezydent wszedł na płytę rynku. Tam obejrzał występ dzieci z zespołu Pałuczaczki, które ubrane w pałuckie stroje ludowe śpiewały m.in. piosenkę o Szubinie. Jak się później okazało, prezydentowi występ małych artystów (pod kierownictwem Jolanty Storzyńskiej i Anny Ucińskiej) bardzo się podobał i przypomniał jego występy w zespole pieśni i tańca Krakus w Krakowie. - Po tym występie wiem już, że jestem na Pałukach - powiedział Andrzej Duda.
Artur Michalak witając prezydenta przypomniał historię Szubina, genezę nazwy miasta i jego symbolikę. Przypomniał, że w swojej historii Szubin dwukrotnie gościł głowy państwa. W 1410 roku króla Władysława Jagiełłę, a w 1659 r doszło do spotkania króla Jana Kazimierza i królowej Ludwiki Marii z hetmanem Stefanem Czarnieckim, który wracał z wyprawy w Danii.
     - Bogatsi o doświadczenia pokoleń patrzymy w przyszłość, snujemy plany, by nasze miasto i jego mieszkańcy z dumą podkreślali, że pochodzą, że mieszkają w Szubinie, by chętnie pracowali na nasz wspólny sukces - mówił burmistrz. - Panie prezydencie, odbieramy pańską wizytę jako wyróżnienie i wsparcie dla naszych planów, dla naszych marzeń. Dziękujemy i liczymy, że to nie ostatnie odwiedziny.
     Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu dał wyraz temu, że poznał szubińską historię i wie, co w grodzie pelikana działo się w roku jubileuszu 650-lecia. Podkreślił, że jest pod wielkim wrażeniem obchodów 650-lecia. - Widać, że państwo tworzycie wspólnotę. Widać, że władze lokalne, że burmistrz, że ci, z którzy z nim współpracują, są organizatorami życia miejskiego. Chciałem podziękować wszystkim tym, którzy w te obchody się tak mocno zaangażowali - mówił Andrzej Duda.
     Prezydent powiedział, że właśnie w taki sposób, jak w Szubinie, buduje się wspólnotę, która nam w Polsce jest bardzo potrzebna. - W taki sposób właśnie wspólnotę się buduje, poprzez aktywną działalność. To się nazywa postawa obywatelska, służenie innym, czynienie czegoś dla drugich, po to, żebyśmy mieli co wspominać, żebyśmy umieli święcić to, co dla nas ważne i cieszyć się razem, ale także pamiętając o naszej historii - dodał Andrzej Duda. - Bardzo państwu dziękuję za tę pamięć, za to honorowanie i budowanie tradycji, za to, że dzieci tańczą tradycyjne tańce, za to, że jesteście tą wspólnotą. A jesteście tą wspólnotą od bardzo dawna i nadal w tym trwacie. Jestem dumny, że mogę tutaj być. Powiem nawet tak: w jakimś sensie mam poczucie ratowania honoru prezydentury, bo jak wcześniej było dwóch królów - Władysław Jagiełło i Jan Kazimierz - a do tej pory nie było prezydenta, to wreszcie jest.
     Po tych słowach rozległy się oklaski i okrzyki: Dziękujemy, dziękujemy. Po przemówieniu Andrzej Duda zszedł do ludzi, by się z nimi przywitać, podać rękę, wspólnie się sfotografować. Fotografowali się strażacy, dzieci, dorośli. Organizatorzy z Kancelarii Prezydenta wyrazili zgodę na to, by wokół głowy państwa było jak najwięcej ludzi. Ale i to trzeba przyznać, że rynek nie był wypełniony po brzegi, natomiast Andrzej Duda spotkał się z sympatią tych, którzy zdecydowali się, mimo nie najlepszej pogody, przyjść. Jedni z flagami, inni z transparentami, jeszcze inni z chorągiewkami. Prezydent żegnany był oklaskami.
     Więcej zdjęć w galerii oraz film (zakładka Filmy).

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1236 (42/2015)

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry