Orchowo, Rada Gminy, radni, diety, podwyżki
Radni podnieśli sobie diety
     Przewodniczący Rady Gminy będzie otrzymywał dietę wyższą o prawie 80 zł, a pozostali radni o 53 zł.

     26 listopada na sesji Rady Gminy orchowscy radni podjęli uchwałę w sprawie podniesienia sobie diet. Wcześniej z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła grupa 12 radnych. Zgodnie z nim na sesję przygotowany został projekt uchwały. Zakłada on podniesienie od przyszłego roku o 3% kwoty bazowej dla przewodniczącego Rady Gminy i o 2% kwoty bazowej dla pozostałych radnych. W praktyce oznacza to podniesienie miesięcznych diet dla radnych w następującej wysokości: dla przewodniczącego Rady Gminy: z dotychczas 1.059,90 zł do 1.139,40 zł, dla wiceprzewodniczącej RG z 503,40 zł do 556,40 zł, dla przewodniczących komisji z 450,50 zł do 503,40 zł, dla wiceprzewodniczących komisji z 397,50 zł do 450,40 zł oraz dla pozostałych radnych z 344,50 zł do 397,50 zł.
     Przewodniczący RG będzie więc otrzymywał miesięcznie o prawie 80 zł więcej niż dotychczas, a pozostali radni o 53 zł więcej. Poszczególne stawki wzrosną od 7,5% do ponad 15%. Tak jak i w dotychczas obowiązującej uchwale z 13 grudnia 2010 r., tak i w obecnej znalazł się zapis, że dieta radnego zostanie obniżona proporcjonalnie do ilości nieobecności na sesjach i posiedzeniach komisji.
     Podczas obrad sesji Władysław Jakubowski, przewodniczący RG stwierdził, że przyłącza się do propozycji radnych dotyczącej podwyżek. Jak porównał, po zmianie diety w Orchowie będą w takiej wysokości, jak w gminach Ostrowite i Dąbrowa. W związku z tym, że podwyżki diet będą kosztowały rocznie około 10.000 zł, przewodniczący Rady zaproponował, aby taką kwotę zdjąć z zaplanowanej w budżecie kwoty 30.000 zł na wypłaty odszkodowań za drogi przejęte w wyniku podziału i o te 10.000 zwiększyć plan wydatków Rady Gminy.
     Przeciwko podwyżce opowiedział się radny Ryszard Szczepański, który stwierdził, że do Rady przyszedł dla społeczeństwa, a nie po to, żeby się dorabiać. Pomysłu podwyżek diet bronił Hieronim Adamczyk, który zwracał uwagę, że radni muszą rozstrzygać w trudnych sprawach i kosztuje to dużo wysiłku i zdrowia oraz czasu aby się dobrze przygotować i analizować różne dane.
     Ostatecznie za podjęciem uchwały o podwyżkach diet łącznie z przesunięciem na ten cel 10.000 zł w budżecie głosowało 12 radnych: Władysław Jakubowski, Stanisława Kryszak, Irena Mielcarek, Wiesława Wojciechowska, Stanisław Zawada, Anna Kosiak, Andrzej Kinowski, Grzegorz Mikuła, Andrzej Tomaszewski, Zenon Czwójdak, Hieronim Adamczyk i Ryszard Świtek. Przeciw było tylko dwoje radnych: Ryszard Szczepański i Alicja Bartz. Nikt się nie wstrzymał od głosu. Na sesji nie był obecny Maciej Stube.

Roman Wolek
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1242 (48/2015)

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry